سلام، می‌خواستم بدونم مالیات بر ارث رو بر چه اساسی مشخص می‌کنن و آیا امکان این هست که تخفیفی قائل بشن؟ آیا قیمت ملک رو با ارزش کارشناسی محاسبه می‌کنن یا بر اساس قیمت واقعی ارزش گذاری میشه؟ در صورت نیا...
لیلا

سلام، می‌خواستم بدونم مالیات بر ارث رو بر چه اساسی مشخص می‌کنن و آیا امکان این هست که تخفیفی قائل بشن؟ آیا قیمت ملک رو با ارزش کارشناسی محاسبه می‌کنن یا بر اساس قیمت واقعی ارزش گذاری میشه؟ در صورت نیاز به وکیل، هزینه حق الوکاله چقدر خواهد بود و آیا امکان گرفتن وکیل معاضدتی هست؟

8 ماه پیش
1 پاسخ 2 نظر 143 بازدید
نوشتن نظر ثبت سوال



سعید نجات زادگان
سعید نجات زادگان

وکیل پایه یک دادگستری



سلام. وکیل معاضدتی برای چه موضوعی منظور شما هست؟

1397-09-21 20:34:58
مشاهده رزومه وکیل ثبت درخواست اختصاصی

پاسخ به نظر




مرتضی زاده
مرتضی زاده



سلام دارایی ها به نرخ روز حساب میشه و بدهی از دارایی کم میشه. از 50 میلیون تومان به بالا 35درصد مالیات داره

1397-09-21 22:50:34

پاسخ به نظر




ناشناس
ناشناس



یعنی مثلا ملکی که 3، 4 میلیارد ارزش داره 35 درصد مالیات بر ارث تعلق میگیره؟ این خیلیه که؟!!! نمیشه اینو کاهش داد؟ و اینکه اگر بخواد وکیل این کار انحصار ورثه رو انجام بده چقدر میزان حق الوکاله ش خواهد بود؟

1397-09-22 13:27:05

پاسخ به نظر




سعید نجات زادگان
سعید نجات زادگان

وکیل پایه یک دادگستری



آنچه جناب مرتضی زاده فرمودند، بر اساس ماده 20 قانون مالیات های مستقیم است که سال 1394 از قانون حذف شده است.
در حال حاضر، مالیات بر ارث بر اساس مفاد فصل چهارم از قانون مالیات های مستقیم محاسبه می شود.
در حال حاضر، بر اساس ماده 17 و ماده 59 قانون مزبور، مالیات سهم‌الارث وراث طبقه اول (یعنی پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد) 7.5% است و به ماخذ ارزش معاملاتی ملک، محاسبه می شود.
بر اساس ماده 64 قانون مالیات‌های مستقیم، تعیین ارزش معاملاتی املاک بر عهده کمیسیون تقویم املاک می‌باشد. کمیسیون مزبور موظف است ارزش معاملاتی موضوع این قانون را در سال اول (1394) معادل دو درصد (۲%) میانگین قیمت‌های روز منطقه با لحاظ‌ ملاک‌های خاصی تعیین کند. این شاخص هر سال به میزان دو واحد درصد افزایش می‌یابد تا زمانی که ارزش معاملاتی هر منطقه به بیست درصد (۲۰%) میانگین قیمت‌های روز املاک برسد.
با توجه به این ماده، بنظر می رسد ارزش معاملاتی ملک معادل 8% قیمت واقعی آن باشد و مالیات بر ارثی که به وراث طبقه اول ( یعنی پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد) تعلق می‌گیرد معادل 7.5% از 8% ارزش واقعی ملک باشد.
اما اینکه آیا می‌توانید وکیل معاضدتی دریافت کنید یا خیر، در وهله اول باید اعلام کنم که پاسخ دقیق این سوال را نمی دانم، اما اولا با توجه به اینکه شخصی که قصد دریافت گواهی حصر وراثت را دارد احتمالا نمی تواند عدم استطاعت مالی خود را برای موسسه یا واحد معاضدت قضایی اثبات کند و ثانیاً، معاضدت قضایی برای دعاوی قضایی است و صدور گواهی حصر وراثت که در شورای حل اختلاف صادر می شود را شاید نتوان به معنای واقعی یک دعوای حقوقی (به کلام تخصصی: امر ترافعی) دانست، لذا بنظر می رسد پاسخ این سوال احتمالا منفی است. با این حال، برای کسب اطلاعات دقیق تر به کانون وکلای دادگستری شهر خود یا مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائیه (ماده 187) مراجعه کنید و از آن‌ها اطلاعات دقیق تر بگیرید.

1397-09-24 17:20:00
مشاهده رزومه وکیل ثبت درخواست اختصاصی

پاسخ به نظر




مرتضی زاده
مرتضی زاده



درصد ها براساس طبقه اولاد کم و زیاد میشه و بر اساس اموال هم درصدها فرق داره. اموال خارج از ایران هم درصد ها متناوب هست.

1397-09-24 19:50:44

پاسخ به نظر

loading...