سلام
موسسه‌ غیر تجاری هستیم که در زمینه تبلیغات و اجاره غرفه های فرودگاه های کشور فعالیت می‌کنیم در حال حاضر به علت مشکلات عدیده ورشکسته شدیم. آیا امکان اخذ حکم ورشکستگی وجود دارد با عنایت به اینکه ش...

سلام موسسه‌ غیر تجاری هستیم که در زمینه تبلیغات و اجاره غرفه های فرودگاه های کشور فعالیت می‌کنیم در حال حاضر به علت مشکلات عدیده ورشکسته شدیم. آیا امکان اخذ حکم ورشکستگی وجود دارد با عنایت به اینکه شرکت تجاری نیست؟

2 سال پیش
1 پاسخ 1 نظر 71 بازدید
نوشتن نظر ثبت سوال



سعید نجات زادگان
سعید نجات زادگان

وکیل پایه یک دادگستری



با سلام و احترام، اگرچه قانون تجارت و قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی به صراحت در مورد ورشکستگی شرکت‌های تجاری بحث نموده و سابقا بحث ورشکستگی موسسات غیرتجارتی قابل اجرا نبوده است، اما با تصوب قانونی جدید نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب 1393، ماده 15 قانون گفته است: «دادخواست اعسار از تجار و اشخاص حقوقی پذیرفته نمی‌شود. این اشخاص ‌در صورتی‌ که مدعی اعسار باشند باید رسیدگی به امر ورشکستگی خود را درخواست کنند.» همچنین در ماده 26 قانون مورد اشاره آمده است: «احکام مندرج در این قانون جز احکام راجع به حبس محکوم‌علیه، اعسار و مستثنیات دین حسب‌ مورد در مواردی که محکوم‌ٌعلیه شخص حقوقی باشد نیز مجری است و نسبت به مدیران و مسؤولان متخلف اشخاص حقوقی مطابق قانون مجازات اسلامی عمل می‌شود.»
با توجه به رویکرد جدید قانون‌گذار در قانون مورد اشاره، می‌توان گفت کلیه اشخاص حقوقی موضوع حقوق خصوصی از جمله شرکت‌های تجاری و موسسات غیرتجارتی مشمول مقررات ورشکستگی هستند و توقف شخص حقوقی غیر تاجر (موسسات غیرتجارتی) باعث ورشکستگی او خواهد شد. با توجه به توضیحات بالا بنظر می‌رسد امکان اخذ حکم ورشکستگی موسسه حقوقی غیرتجارتی نیز وجود دارد.

1397-10-28 16:55:06
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر

loading...