سلام
فردی به من فحش داد و من اورا سیلی زدم ک هیچ صدمه ای به او وارد نشد...میخواستم بدانم که آیا درصورت شکایت فرد چه مجازاتی برای من رقم میخورد و ایا من میتوانم از او بدلیل فحش شکایت کنم!؟

سلام فردی به من فحش داد و من اورا سیلی زدم ک هیچ صدمه ای به او وارد نشد...میخواستم بدانم که آیا درصورت شکایت فرد چه مجازاتی برای من رقم میخورد و ایا من میتوانم از او بدلیل فحش شکایت کنم!؟

5 سال پیش
1 پاسخ 0 نظر 169 بازدید
نوشتن نظر ثبت سوالسعید نجات زادگان
سعید نجات زادگان

وکیل پایه یک دادگستریدرود، بر اساس ماده ۵۶۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، صرب و جرح بدون آثار دارای مجازات حبس یا شلاق تعزیری درجه هفت است:

"ماده ۵۶۷ ـ در مواردی که رفتار مرتکب نه موجب آسیب و عیبی در بدن گردد و نه اثری از خود در بدن برجای بگذارد ضمان منتفی است لکن در موارد عمدی در صورت عدم تصالح، مرتکب به حبس یا شلاق تعزیری درجه هفت محکوم می‌ شود."

همانطور که مشاهده می‌شود، این رفتار از نظر قانون‌گذار به عنوان جرم دارای مجازات درجه هفت، جرم انگاری گردیده است. بر اساس ماده 19 قانون مجازات مصوب 1392، با جرم مزبور با مجازت‌های حبس از نود و یک ‌روز تا شش ‌ماه، شلاق از یازده تا سی ضربه، محرومیت از حقوق اجتماعی تا شش ماه و جزای نقدی تا بیست میلیون ریال برخورد می‌شود:

"ماده ۱۹ ـ مجازات‌ های تعزیری به هشت درجه تقسیم می‌ شود:
درجه ۷- 
ـ حبس از نود و یک ‌روز تا شش ‌ماه 
ـ جزای نقدی بیش از ده میلیون (۰۰۰ /۰۰۰ /۱۰) ریال تا بیست میلیون (۰۰۰ /۰۰۰ /۲۰) ریال 
ـ شلاق از یازده تا سی ضربه
ـ محرومیت از حقوق اجتماعی تا شش ماه"
ضمنا، فحاشی نیز اگر از نوع ناموسی باشد مصداق قذف بوده و مجازات شدیدی دارد، اما اگر از نوع غیر ناموسی هم باشد، قابل تعقیب و مجازات است. روز بخیر

1398-03-25 05:26:45
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر

سوالات مشابه
loading...