باسلام
درمورد اجرت المثل می توان قبل طلاق ازسوی زوج اقدام به مطالبه آن کرد؟
ناشناس

باسلام درمورد اجرت المثل می توان قبل طلاق ازسوی زوج اقدام به مطالبه آن کرد؟

1 سال پیش
1 پاسخ 1 نظر 125 بازدید
نوشتن نظر ثبت سوال



سعید نجات زادگان
سعید نجات زادگان

وکیل پایه یک دادگستری



با سلام و احترام، امکان مطالبه اجرت المثل ایام زناشویی، پیش از طلاق با توجه به «استیفا» از کار دیگری و وفق ماده زیر از قانون مدنی وجود دارد:

«ماده 336 - هر گاه کسی بر حسب امر دیگری اقدام به عملی نماید که عرفاً برای آن عمل اجرتی بوده و یا آن شخص عادتاً مهیای آن عمل باشد عامل مستحق اجرت عمل خود خواهد بود مگر این که معلوم شود که قصد تبرع داشته است.
تبصره –(الحاقی 23/10/1385) چنانچه زوجه کارهایی را که شرعا به عهده وی نبوده وعرفا برای آن کار اجرت المثل باشد ، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه وبه پرداخت آن حکم می نماید.»

دادخواست شما باید به شورای حل اختلاف (اگر مطالبه شما زیر بیست میلیون تومان است) و یا به دادگاه خانواده (برای مطالبه بیش از بیست میلیون تومان) ارائه شود. با توجه به پیچیدگی امور حقوقی، پیشنهاد می‌شود از کمک یک وکیل با تجربه برای مطالبات خود کمک بگیرید.

1397-11-17 15:02:44
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر

سوالات مشابه
loading...