باسلام. بنده منزلی را در سال ۹۳ خریداری کرده ام. در هنگام تنظیم قولنامه فروشنده ادعا کرد که چون سند آماده نیست متراژ آپارتمان حدودا ۱۱۵ متر است و در قولنامه درج شد که چون سند آماد نیست متراژ ۱۱۵ متر م...

باسلام. بنده منزلی را در سال ۹۳ خریداری کرده ام. در هنگام تنظیم قولنامه فروشنده ادعا کرد که چون سند آماده نیست متراژ آپارتمان حدودا ۱۱۵ متر است و در قولنامه درج شد که چون سند آماد نیست متراژ ۱۱۵ متر منظور می شود و بعد از آماده شدن سند اختلاف در متراژ قابل ادعا نخواهد بود. البته بطور شفاهی عنوان کردند که متراژ بیشتر هم هست اما وقتی سند آماده شد متراژ ۱۰۹ متر بود. حالا می توانم در مورد ۶ متر کسرمتراژ ادعا کنم؟

2 سال پیش
1 پاسخ 1 نظر 57 بازدید
نوشتن نظر ثبت سوال



سعید نجات زادگان
سعید نجات زادگان

وکیل پایه یک دادگستری



با سلام و احترام، در این خصوص ماده 355 قانون مدنی می‌گوید:
"اگر ملکی به شرط داشتن مساحت معین فروخته شده باشد و بعد معلوم شود که کمتر از آن مقدار است، مشتری حق فسخ معامله را خواهد داشت؛ و اگر معلوم شود که بیشتر است بایع می‌تواند آن را فسخ کند، مگر اینکه در هر دو صورت طرفین به محاسبه زیاده یا نقیصه تراضی نمایند."
با توجه به این موضوع، اگر از متن قرارداد شما اینطور برآید که مساحت 115 متر، ملاک اصلی خرید شما بوده است، اینکه ملک 109 متر شده است برای شما حق فسخ به وجود می‌آورد، اما اگر ملاک خرید، کلیت ملک بوده و اینکه 115 متر باشد یا 109 متر در تصمیم شما خللی ایجاد نمی‌کرده است، بنظر بنده حق فسخی برای شما وجود ندارد.
با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، اولاً اظهارنظر دقیق در مورد سوال شما نیازمند بررسی قرارداد شماست و ثانیاً، بنظر می‌رسد با توجه به اینکه گفته‌اید "اختلاف در متراژ قابل ادعا نخواهد بود" به شما حق فسخ یا خسارت یا وجهی برای کسری مساحت تعلق نمی‌گیرد.

1397-10-24 19:00:51
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر

سوالات مشابه
loading...