با سلام و احترام
بنده از پرسنل شرکت بهره برداری متروی تهران هستم، بنده حدود 4 سال شیفتی بوده ام لذا اواخر اسفند ماه سال گذشته رئیسم بدون رضایت کتبی بنده، شیفت رو حذف کردن و وضعیت نوبتکار من رو به ستاد...

با سلام و احترام بنده از پرسنل شرکت بهره برداری متروی تهران هستم، بنده حدود 4 سال شیفتی بوده ام لذا اواخر اسفند ماه سال گذشته رئیسم بدون رضایت کتبی بنده، شیفت رو حذف کردن و وضعیت نوبتکار من رو به ستادی تغییر دادند این در حالی اتفاق افتاد که چندین بار بنده عدم رضایت خودم را هم بصورت شفاهی و هم بصورت کتبی به ایشان در خصوص عدم رضایت ستادی شدن اعلام کردم.در حال حاضر سوال اینست که اگر شکایت بکنم آیا می توان وضعیتم به همان روال سابق (شیفتی) برگردد؟

5 سال پیش
1 پاسخ 1 نظر 155 بازدید
نوشتن نظر ثبت سوال





با سلام.
نظر به ماده26قانون کار،هر نوع تغییر "عمده" در شرایط کار(من جمله میزان کار یا ساعات آن)،که بر خلاف عرف شرکت یا کارگاه باشد،در صورت موافقت اداره کار و امور اجتماعی محل،صحیح و لازم الاجراست.در صورت حدوث اختلاف،با طرح شکایت در هیئت حل اختلاف اداره کار،رای قطعی صادر خواهد شد.لذا اگر از ابتدا قرارداد جنابعالی شیفتی بوده و پس از آن بدون رضایت شما تغییر موضع داده شود،مشروط براینکه مشمول"تغییر عمده و تایید اداره کار نباشد"امکان اعتراض شما در مراجع حل اختلاف اداره کار،وجود دارد.
موفق باشید.

1398-07-08 03:41:01
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر




ناشناس
ناشناس



سلام، ممنونم از راهنمایی شما

1398-07-17 03:13:50

پاسخ به نظر

سوالات مشابه
loading...