با سلام من به صورت قراردادی 4 سال در شرکتی مشغول به کار بودم با اتمام قرارداد از آن شرکت جدا شدم بعد از جدایی شرکت برایم 2 ماه حق بیمه رد کرده است. اکنون برای تسویه حق بیمه ای که پرداخت شده را به صورت...

با سلام من به صورت قراردادی 4 سال در شرکتی مشغول به کار بودم با اتمام قرارداد از آن شرکت جدا شدم بعد از جدایی شرکت برایم 2 ماه حق بیمه رد کرده است. اکنون برای تسویه حق بیمه ای که پرداخت شده را به صورت کامل (حق کارفرما و کارگر) از من میخواهد در صورتی که برای واریز آن دو ماه به من چیزی نگفتند. همچنین پاداش پایان سال که پرداخت کرده اند را میگویند باید پس دهم و میگویند اگر اینها را ندهم سفته هایم را اجرا میگذارند( حتی سفته که بابت وام گرفتند و من بعد از خروج از شرکت همش را تسویه کردم). لازم به ذکر است که شرکت بعد از اتمام هر قرارداد به صورت کامل تسویه میکرد و حق سنوات و ... را پرداخت میکرد. آیا شرکت میتواند از من شکایت کند؟ آیا میتواند سفته هایم را اجرا بگذارد؟

5 سال پیش
2 پاسخ 0 نظر 174 بازدید
نوشتن نظر ثبت سوال





با سلام
چنانچه سفته جهت حسن انجام کار به کارفرما داده شده باشد به هیچ عنوان،حق دخل و تصرف در آن را نخواهند داشت و تصرف ایشان جرم خیانت در امانت محسوب میگردد.در برابر سفته هایی که برای وام تقدیم کرده اید پس از پرداخت و دریافت رسید،ادعای ایشان محلی ندارد.
با این حال برای تسهیل رسیدگی مراتب اعتراض خود را به هیئت تشخیص موضوع ماده157قانون کار مستقر در اداره کار و امور اجتماعی محل،تقدیم داشته تا رسیدگی مقتضی صورت گرفته و نحوه استرداد حق بیمه مازاد پرداختی طبق نظر هیئت مشخص گردد.
موفق باشید.

1398-08-03 05:13:00
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر




ویدا نجفی
ویدا نجفی

وکیل پایه یک دادگستری



با سلام
با طرح دعوا در اداره کار مشکل خود را حل کنید .

1398-08-05 11:14:39
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر

سوالات مشابه
loading...