سلام و عرض ادب.خانمی هستم که 6 سال عقد دایم هستم(داشتن حق کار و تحصیل) و 4 سال در خانه ی همسرم زندگی میکنم و دارای یک فرزند 2 ساله هستیم(که بمدت 21 ماه کامل شیر دادم)، کارمند هستم و  ساکن قم منطقه پای...

سلام و عرض ادب.خانمی هستم که 6 سال عقد دایم هستم(داشتن حق کار و تحصیل) و 4 سال در خانه ی همسرم زندگی میکنم و دارای یک فرزند 2 ساله هستیم(که بمدت 21 ماه کامل شیر دادم)، کارمند هستم و ساکن قم منطقه پایین. شرایط من در زمان عقد (سال 92) با ایشان: فوق لیسانس ، شاغل بصورت پاره وقت(حق التدریس دانشگاه) و منزل پدرم در منطقه ی خوب در مشهد بود.حدود یکسال پیش ایشان100 هزار تومن را بنام نفقه به کارت بنده میریزد. من این مبلغ را به عنوان نفقه نمی دانم و زبانی هم به ایشان گفته ام.در مدت زندگی با ایشان، خرید شامل پوشاک و لوازم منزل و سفر به مشهد را خودم پرداخت کردم با این گفته از ایشان که: "به حساب من انها را خرید کن". این خریدها با احتساب حدود 17 میلیون تومان تا امروز پرداخت نشده است. کارشناس محترم: 1-با توجه به قانون آیا حقی از من ضایع شده؟2- میتوانم درخواست نفقه کنم یا باید مبلغ از دست رفته را برگرداند؟ 3-شرایط اکتساب نفقه غیراز آنچه گفتم، مورد دیگری هم هست؟4-با توجه به قبول نداشتن مبلغ نفقه آیا میتوانم بگویم نفقه به من داده نشده؟5-آیا راهی هست تا بدون رفتن به دادگاه این مسئله مرتفع گردد؟

4 سال پیش
2 پاسخ 0 نظر 230 بازدید
نوشتن نظر ثبت سوالسعید نجات زادگان
سعید نجات زادگان

وکیل پایه یک دادگستریبا سلام و احترام،
نفقه حق زوجه است و مشروط به تمکین زن از مرد، زن مستحق دریافت آن است. پوشاک، لوازم منزل و خرج سفر، به میزان متعارف، جزئی از نفقه محسوب می‌شود و قابل مطالبه است. اینکه شما ذکر نموده‌اید که من این مبلغ را به عنون نفقه قبول ندارم، تاثیری در اینکه نفقه پرداخت شده است یا خیر ندارد، مهم اینست که نفقه وفق توافق قبلی (اگر بین شما چنین توافقی که در آن میزان نفقه ذکر شده باشد موجود باشد) یا به میزان متعارف پرداخت شود.
از صورت سوال شما بر می‌آید که همسر شما بخشی از نفقه را پرداخت می‌کند (هزینه خوراک، مسکن و ...) و بخشی را پرداخت نمی‌کند. در هر حال، اگر پرداختی همسر شما بابت مخارج زندگی شما کمتر از میزان متعارف است، امکان مطالبه وجود دارد. در این صورت، میزان نفقه توسط نظر کارشناس تعیین خواهد شد. ضمناً، اگر همسر شما نفقه ایام گذشته را نیز کاملاً پرداخت نکرده باشد، امکان مطالبه نفقه‌ی معوقه نیز وجود دارد. جهت اطلاعات تکمیلی خواهشمندم مقاله‌ی نفقه چیست و چطور نفقه را مطالبه کنم؟ را در مجله‌ی حقوقی دادپرداز مطالعه نمایید.

و اما پاسخ سوال پایانی،
توجه داشته باشید که کمک گرفتن از وکیل و دادگاه برای مطالبه‌ی حقوق ایفا نشده‌ی زوجین، آخرین راه حل است که البته گاهی، هیچ راهی جز آن وجود ندارد. تلاش کنید تا با همدلی و همراهی با همسر و در فضایی دوستانه، مشکلات را با گفتگو و مصالحه مرتفع کنید. کمک گرفتن از روانشناسان خانواده نیز پیشنهاد می‌شود. موفق باشید.

1398-09-12 11:43:36
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر
ویدا نجفی
ویدا نجفی

وکیل پایه یک دادگستریبا سلام
تمام هزینه های زندگی با زوج است و با گفتن شما چیزی تغییر نخواهد کرد
شما میتوانید اجرت المثل تمامی کار های خود را اگر تبرعی انجام ندادید مطالبه کنید
شرایط اکتساب نفقه ناشزه نبودن و تمکین کردن است
و همچنین میتوانید نفقه خود را به روز دریافت کنید
اگر با مسالمت و داوری مشکلتان حل میشود به میانجی گر یا داور مراجعه نمایید .

1398-09-13 05:46:43
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر

سوالات مشابه
loading...