عرض سلام و احترام
همسرم به دلیل اختلافی که بین پوشیدن یا نپوشیدن چادر با من (به دلیل شرایط شغلیم که نظامی هستم) پیدا کرد یک هفته است که منزل را به خانه پدری بدون اذن شوهر ترک کرده است و در حال حاضر جه...

عرض سلام و احترام همسرم به دلیل اختلافی که بین پوشیدن یا نپوشیدن چادر با من (به دلیل شرایط شغلیم که نظامی هستم) پیدا کرد یک هفته است که منزل را به خانه پدری بدون اذن شوهر ترک کرده است و در حال حاضر جهت برگشت به منزل شروطی را مطالبه می نماید. و در مقابل هیچ تعهدی نیز نمی دهد. 1- حق طلاق 2- همسرآزاری (ضرب و شتم، توهین، افترا، آزار روحی و روانی): برای این بند گفتم اخه اینا چیه دیگه میگه در تعهدنامه ها هست و همه به یک شکل نوشته میشه. وقتی میگم این اتفاقات نیفتاده چرا باید امضا کنم میگه نمیخوای درخواست طلاق می دم! خانم شاغل هست و از 14 فروردین 1401 مدارس حضوری هست میگه تا امضا نکنی میرم خودم یک منزل اجاره می کنم و اونجا می مانم!!!!!!! و هرزگاهی میام فرزند 8 ساله پسرم را میبینم!!!!!! راهنمایی کنید من چکار کنم؟1 آیا بدون اذن شوهر می تواند در یک منزل جدا زندگی کند؟ آیا منتظر بمانم اقدام از طرف خانم صورت بگیرد یا درخواست تکین بدهم؟! چکار کنم

2 سال پیش
6 پاسخ 4 نظر 1122 بازدید
نوشتن نظر ثبت سوال



منظربانو طلب آموز
منظربانو طلب آموز

وکیل پایه یک دادگستری



باسلام دادخواه گرامی، خیر بدون اذن همسر اگر منزل مشترک را ترک نماید و تمکین نداشته باشد باحکم تمکین قطعی و عدم تمکین زوجه، ناشزه محسوب شده و نفقه ای تعلق نخواهد گرفت.
بدوا ازام به تمکین زوجه را طی اظهار نامه ای اقدام، در صورت امتناع دادخواست تمکین مطرح نمایید.

1401-01-01 20:01:52
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر




محمدهادی رادفر
محمدهادی رادفر

وکیل پایه یک دادگستری



سلام هیچ زوجه ای بدون اجازه همسر حق خروج از منزل را تحت هیچ شرایطی ندارد مگر بیم از جان در وقوع حوادثی لذا الزام به تمکین از ایشان را بگیرید و در صورت عدم تمکین دادگاه گواهی ازدواج مجدد را بشما می‌دهد و اعطای شروط به ایشان امری واهی و فاقد ضمانت اجرایی هست چرا که حقوق زوجین بتفکیک مشخص و خاص هستند و در صورت عدم سازش میتوانید نسبت به طلاق توافقی اقدام نمایید جهت ارایه توضیحات بیشتر تماس بگیرید درخدمتتون خواهیم.

1401-01-01 23:21:24
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر




سعید نجات زادگان
سعید نجات زادگان

وکیل پایه یک دادگستری



با کمال احترام برای همکار گرامی، عدم اذن زوجه در خروج از منزل صرفا یک دیدگاه فقهی است و از منظر قانونی هیچ مقرره‌ای در این خصوص یافت نشد. خروج زوجه از منزل به حد متعارف هیچ ایرادی ندارد و مرد به بهانه‌ی ریاست بر خانواده نمی‌تواند زن را از حق زندگی متعارف محروم کند‌.

1401-01-01 23:26:07
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر




ناشناس
ناشناس



سلام اقای دکتر
سوال من این هست که ایا پدر ایشون بیان براشون منزل رهن کنن و ایشون به دور از خانواده تنها بخوان زندگی کنند آیا این رفتار یک رفتار متعارف هست؟!
در حال حاضر که ایشان از بابت خروج از منزل رفتن به محیط کار بیرون رفتن و غیره تا به امروز که منع نبودن!

1401-01-02 08:52:43

پاسخ به نظر




محمدهادی رادفر
محمدهادی رادفر

وکیل پایه یک دادگستری



ضمن سپاس و تشکر از اظهار نظر همکار محترم در جهت تکمیل پاسخ به سوال کاربر عزیز به استحضار می رساند ماده 1114 قانون مدنی بصراحت عدم خروج از منزل توسط زوجه را بدون اجازه همسر بیان کرده و در موادی دیگر از جمله ماده 1108از قانون مدنی در صورت اقدام زوجه را مستحق نفقه نمی‌داند.

1401-01-02 01:48:28
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر




سعید نجات زادگان
سعید نجات زادگان

وکیل پایه یک دادگستری



با تجدید احترام خدمت همکار گرامی، لزوم سکونت در منزل مشترک غیرقابل انکار است و همانطور که فرمودید، جز در فروض استثنائی، عدم سکونت در منزل مشترک مسقط حق نفقه است؛ لیکن سکونت به معنی اقامت دائم است و نه حضور دائم و مستمر. کوتاه سخن اینکه به عقیده‌ی بنده، مفاد استنادی بر لزوم حضور دائم در منزل مشترک دلالت نداشته و با توجه به اصل اباحه و اصل عدم، حکم بر جواز باید صادر شود. علاقمندان را به مطالعه‌ی نظر مشورتی ۷/۹۹/۴۲۷ مورخ ۱۳۹۹/۴/۲۹ و نیز مقاله‌ی "خروج زن از منزل و اذن شوهر از منظر فقه امامیه" اثر زین‌العابدین نجفی دعوت می‌نمایم. ارادت و احترام مجدد 🌹

1401-01-02 01:19:59
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر




ناشناس
ناشناس



در واقع می فرمایید تا دادگاه مجوز اقامت مستقل را صادر نکند همسرم نمیتونه به اختیار خودش یا از طرف اقوام خودش منزلی را اجاره کرده و مستقل زندگی کند حال آنکه همسر خود در همان شهر منزل دارد؟ درست متوجه شدم!

1401-01-02 08:55:56

پاسخ به نظر




محمدهادی رادفر
محمدهادی رادفر

وکیل پایه یک دادگستری



سلام و احترام مجدد به دوستان و همکار محترم در جهت تسکین خاطر کاربر عزیز همانطور که فرمودید عقیده شما این موضوع را تصدیق می‌کنه در حالیکه قانون فراتر از عقیده افراد و اظهار نظر و یا حتی نظریه های مشورتی است هرچند منطوق نظریه را شما اشاره نمودید و صراحت متون قانونی در این خصوص کاملاً محرز و مشخص بوده که زوجه در هرجایی که زوج منزل اختیار نماید بایستی مستقر و تمکین نماید ، موفق باشید.

1401-01-02 07:05:55
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر




ناشناس
ناشناس



ممنون از راهنمایی که میفرمایید. کلافه شدم
برای بحث حق طلاق می توان شروطی را تعریف کرد که عملا حق طلاق را تا حداکثر ممکن بی اثر کند و نتواند از روی احساس تصمیم گرفته و از حق طلاق استفاده کند؟
در بحث شروط مطرح کردم که در سند ازدواج 12 بند امضا کردم قبلا مجدد چرا باید امضا کنم؟ ایا ممکن است از چنین تعهدی برعلیه خودم بخواهد استفاده کند؟
حق طلاق مقید می توان تعریف کرد مثلا مهریه ببخشه، حق مسکن با منه، حق حضانت با من هست و اگر از حق طلاق استفاده کنه دیگه حق نداره سمت فرزندش بیاد و اینکه مثلا تا 20 سال در صورت ناتوانی در اثبات شروط 12 گانه نمیتواند از حق طلاق استفاده کند؟!
ممنون که راهنمایی می فرمایید

1401-01-02 09:11:11

پاسخ به نظر

سوالات مشابه
loading...