چگونه میتوانم از بیمه بیکاری تامین اجتماعی استفاده کنم؟

چگونه میتوانم از بیمه بیکاری تامین اجتماعی استفاده کنم؟

6 سال پیش
1 پاسخ 0 نظر 913 بازدید
نوشتن نظر ثبت سوالسعید نجات زادگان
سعید نجات زادگان

وکیل پایه یک دادگستریاگر دارای بیمه تامین اجتماعی هستید و بیکار یا اخراج شده اید، ظرف یک ماه باید به هیئت های حل اختلاف وزارت کار که در محدوده کارگاه شما هستند مراجعه کرده و درخواست خودتان را برای برقراری بیمه بیکاری ارائه کنید. پیش از مراجعه به هیئت های مورد اشاره، کارت ملی و مدرکی که اثبات کننده رابطه کاری شما با کارفرما باشد (مثل قرارداد کار، سوابق پرداخت حق بیمه ها، رسیدهای دریافت حقوق و مزایا، صورتجلسه تسویه حساب با کارفرما یا ...) را ارائه کنید. اینکه برای چه مدتی به شما بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد، به مسائلی مثل وضعیت تاهل یا تجرد شما، سابقه بیمه و تکفل وابسته است. بطور کل به افراد متاهل و متکفل حداکثر ۵۰ ماه و حداقل ۱۲ماه مقرری بیمه بیکاری پرداخت می‌شود که باتوجه به سابقه مابین ماه‌های مذکور خواهد بود. برای شخصی که ۱۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارد و نیز متاهل، ۲۶ماه مقرری قابل پرداخت است. میزان مقرری بیمه بیکاری هم بین ۵۵درصد تا۸۰درصد متوسط دستمزد مبنای پرداخت حق‌بیمه قبل از بیکاری است که از حداقل حقوق تعیین شده توسط شورای‌عالی کار کمتر نخواهد بود. متوسط حقوق متقاضیان مقرری بیمه بیکاری برمبنای ۹۰روز دستمزد پایانی قبل از بیکاری تعیین می‌شود. درواقع میزان مقرری پرداختی همانند مدت پرداخت مقرری به تاهل(تکفل) و تجرد بستگی دارد. بر این‌ اساس کسانی که متاهل یا متکفل هستند به‌ازای هر نفر از افراد تحت تکفل (تا حداکثر چهار نفر) معادل ۱۰ درصد به مقرری آنها افزوده می‌شود، مشروط بر اینکه کل مقرری از ۸۰ درصد متوسط حقوق تجاوز نکند.
برای مطالبه حقوق و مزایای خود، می‌توانید از کمک وکلا و حقوقدانان دادپرداز که در حوزه حقوق کار و تامین اجتماعی متخصص هستند استفاده کنید.

1397-10-20 09:13:16
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر


با سلام اگه حداقل شش ماه بیمه اجباری دارین و بنا به درخواست خود از کار استعفا ندادین و در اثر اخراج شدن از کار برکنار شدین میتوانید از طریق سامانه چون سامانه ای شده برای اخذ بیمه بیکاری تشکیل پرونده بدین موفق باشید

1401-12-14 08:43:56
درخواست مشاوره تلفنی مشاهده رزومه وکیل عقد قرارداد هوشمند

پاسخ به نظر

سوالات مشابه
loading...