مهاجرت به کانادا ۲۰۱۸ (تمام نکات ضروری)

دسته بندی:
07 اکتبر 2018
1462 بازدید

مهاجرت به کانادا بهترین گزینه مهاجرت برای ایرانیان

مهاجرت به کانادا یکی از انتخاب های اول تمام کسانیست که فکر تغییر محل زندگی و ارتقا آن را دارند. کیفیت زندگی بالا، آغوش باز جامعه نسبت به مهاجران، فرآیند شفاف و ساده مهاجرت، امنیت، سیستم آموزشی فوق العاده، سیستم درمانی فراگیر و با کیفیت و وضعیت اقتصادی رو به توسعه از جمله دلایل افراد متقاضی مهاجرت است که  کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. 

بد نیست بدانیم حدود 22% از جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل داده اند و طبق برنامه پیش رو تا سال 2020 سالانه حدود 300 هزار نفر مهاجر جدید در این کشور پذیرفته می شوند. به علاوه، بین سالهای 2011 تا 2016 حدود 1.2 میلیون نفر به کانادا مهاجرت کرده اند که از این میان، ایران بعد از چین، هند و فیلیپین بیشترین تعداد مهاجران را روانه کانادا کرده است.

انواع روش های مهاجرت به کانادا چیست؟

درخواست های مهاجرت به کانادا در بیش از 60 برنامه مهاجرتی متنوع ثبت و پردازش می شود.  با این حال، همه درخواست های مهاجرتی را می توان در یکی از سه دسته زیر طبقه بندی کرد:

مهاجرت از طریق فامیلی (خانوادگی) : اولین گروه، مهاجرت با حمایت اعضای خانواده است. در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما مقیم کانادا باشد، می توانید با حمایت او برای دریافت اقامت دائمی کانادا اقدام کنید.

مهاجرت پناهندگی به کانادا :  دومین گروه کسانی هستند که به دلایل سیاسی یا اجتماعی یا جنگ به عنوان پناهنده وارد خاک کانادا شده اند یا در قالب برنامه های بشردوستانه به کانادا مهاجرت کرده اند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و تخصص : دسته سوم، مهاجران اقتصادی هستند که بنا به دلایل اقتصادی از جمله فعالیت در کانادا، کار به عنوان کارگر ماهر،ایجاد یا توسعه یک کسب و کار و یا فعالیت های خوداشتغالی هنری وارد این کشور شده اند.

حدود 53% از مهاجران کانادا در دسته مهاجران اقتصادی طبقه بندی می شوند که شامل ورود به عنوان نیروی کار ماهر یا صاحب کسب و کار است.

بسته به شرایط، شما می توانید درخواست تان را از طریق برنامه های مهاجرتی مختلفی ثبت کنید. مجوزهای مهاجرتی به صورت موازی، هم از طریق دولت فدرال و هم از طریق دولت های استانی ارائه می شود.

برای اینکه بدانید واجد شرایط کدام یک از برنامه های مهاجرتی فدرال هستید، می توانید از از فرم ارزیابی شرایط ثبت درخواست که دولت کانادا در وبسایت رسمی این کشور قرار داده است استفاده کنید.

سیستم ورود سریع یا اکسپرس انتری به کانادا چیست؟ ( سیستم امتیازبندی و ورود سریع)

اکسپرس انتری یا ورود سریع، سیستم جامعی است که برای انتخاب مناسب ترین نامزدهای مهاجرت به کانادا به عنوان کارگر ماهر طراحی شده است.

اکسپرس انتری یک سیستم کاملا الکترونیک است که دولت فدرال، دولت های استانی و کارفرمایان کانادایی در آن فعالیت می کنند. این سیستم، خود یک برنامه مهاجرتی مستقل به شمار نمی رود بلکه سیستمی است که توسط سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برای انتخاب نامزدها در برنامه های مهاجرتی زیر به کار گرفته می شود:

برنامه کلاس کارگر ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Class )

برنامه تاجر ماهر فدرال (Federal Skilled Trades Class )

برنامه کلاس تجربه کانادایی

و بخشی از برنامه نامزدی استانی (Provincial Nominee Programs)

در صورتی که بر اساس نتیجه فرم ارزیابی شرایط، شما حداقل نیازمندی ها را داشته باشید و واجد شرایط یک برنامه تشخیص داده شوید، باید مدارک خود را تکمیل کنید و پروفایل آنلاینتان را بسازید. بر اساس مستندات و اظهارات شما، امتیاز شما در  سیستم جامع رتبه بندی بر مبنای شاخص هایی نظیر مهارت ها، تحصیلات، توانایی زبان، تجربه کاری و … محاسبه می شود.

دارا بودن دعوت به کار از یکی از کارفرمایان کانادایی و یا نامه نامزدی استانی از یکی از دولت های محلی، در کنار شاخص های گفته شده، باعث افزایش امتیاز شما خواهد شد. بالاترین امتیاز ممکن 1200 است و  در هر دوره زمانی، متقاضیانِ دارای بالاترین امتیاز به ثبت درخواست اقامت دائمی دعوت می شوند.

بعد تکمیل پروفایل در سیستم اکسپرس انتری شما باید در بانک مشاغل کانادا ثبت نام نموده و تلاش کنید تا یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی دریافت کنید. شما 12 ماه بعد از ورود به مخزن نامزدهای اکسپرس انتری فرصت دارید تا یک پیشنهاد کاری دریافت کنید. در صورت عدم موفقیت در دریافت پیشنهاد کاری، بعد از یک سال پرونده شما بسته می شود و در صورت تمایل بایستی مجددا وارد فرآیند اکسپرس انتری شوید.

در صورت دریافت پیشنهاد کاری و رسیدن به امتیاز لازم، شما دعوتنامه ثبت درخواست اقامت دائمی (ITA) را دریافت می کنید و 60 روز فرصت دارید تا همه مدارک خود را تکمیل کنید.

مجوز کار به کانادا

انواع مجوزهای کار در کانادا

به صورت کلی کسی که می خواهد از خارجِ از کانادا برای کار به کانادا مهاجرت کند، باید در اولین قدم یک مجوز کار دریافت کند. دو نوع مجوز کار در کانادا وجود دارد؛ مجوز کار باز و مجوز کار از یک کارفرمای خاص.مجوز کار باز (Open Work Permit)

نوع اول مجوز کار در کانادا، مجوز کار باز است که به شما اجازه می دهد برای اغلب کارفرمایان، به جز آنهایی که فاقد شرایط لازم برای به کارگیری نیروی کار هستند، کار کنید.  دریافت مجوز کار آزاد در شرایط ویژه ای برای برخی افراد امکان پذیر است.

مجوز کار از یک کارفرمای خاص(employer-specific work permit)

نوع دیگر مجوز کار، مجوز کار اختصاصیِ کارفرما است که به شما اجازه می دهد طبق شرایط کاریِ مندرج در مجوزتان، که شامل نام کارفرمایی که می توانید برای او کار کنید، مدت زمانی که می توانید کار کنید و مکانی که می توانید در آنجا کار کنید، در کانادا به فعالیت مشغول شوید.

فرآیند دریافت مجوز کار متناسب با شرایط شما می تواند کاملا متفاوت باشد. برای آشنایی بیشتر با انواع مجوزهای کار متناسب با شرایط تان می توانید در فرم ارزیابی ساده و رایگانی که در وبسایت دولت کانادا قرار دارد استفاده کنید.

هزینه های مهاجرت به کانادا چقدر است؟

مقدار دقیق مجموع هزینه هایی که بایستی برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت این کشور بپردازید، متناسب با نوع برنامه و شرایط شما متغیر است. با این حال  در این قسمت سعی می کنیم با تشریح مهم ترین موارد به شما کمک کنیم تا بتوانید حدود کلی هزینه هایی که باید انجام دهید را برآورد کنید.

1- هزینه های دولتی

قابل پیش بینی ترین بخش هزینه های مهاجرتی، مبالغی است که دولت کانادا برای پردازش اپلیکیشن های مهاجرتی و سایر خدماتی که به متقاضیان ارائه می دهد، دریافت می کند. این هزینه ها به شرح زیر هستند:[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]1.2. هزینه های دولتی برای برنامه اقامتی خانواده:

 • هزینه اسپانسرشیپ: 75 دلار کانادا
 • هزینه پردازش درخواست سرپرست: 475 دلار کانادا
 • هزینه حق اقامت دائمی: 490 دلار کانادا
 • هزینه فرزند وابسته(به ازای هر فرزند): 150 دلار کانادا

1.1. هزینه های اقدام مهاجرت کاری با برنامه “ورود سریع” به کانادا:

 • هزینه پردازش درخواست: 550 دلار کانادا
 • هزینه حق اقامت دائمی: 490 دلار کانادا
 • هزینه پردازش درخواست همسر ( در صورت وجود): 550 دلار کانادا
 • هزینه حق اقامت دائمی همسر: 490 دلار کانادا
 • هزینه فرزند وابسته (به ازای هر فرزند): 150 دلار کانادا

1.4. هزینه ویزاهای اقامت موقت در کانادا:

 • ویزای یک بار مصرف (single entry to canada) برای هر نفر: 74 دلار کانادا
 • ویرایش قابل تکرار (multiple entry) برای هر نفر: 150 دلار کانادا
 • حداکثر مبلغ دریافتی برای اعضای یک خانواده: 450 دلار کانادا
 • اجازه اقامت موقت در کانادا (Temporary resident permit) برای هر نفر: 450 دلار کانادا

1.3. هزینه مهاجرت از طریق برنامه راه اندازی کسب و کار:

 • هزینه پردازش درخواست متقاضی اصلی: 1050 دلار کانادا
 • هزینه پردازش درخواست اعضای خانواده بالای 22 سال برای هر نفر: 550  دلار کانادا
 • هزینه پردازش درخواست اعضای خانواده زیر 22 سال برای هر نفر: 150 دلار کانادا
 • هزینه حق اقامت دائمی برای هر نفر: 490 دلار کانادا

1.5. هزینه های مربوط به مجوز کار:

 • هزینه دریافت مجوز کار: 155 دلار کانادا
 • هزینه مجوز کار باز: 100  دلار کانادا
 • هزینه مجوز گروه 3 نفره یا بیشتر از هنرمندانی که برای اجرای فعالیت هنری به کانادا می آیند: 450 دلار کانادا

 

2- هزینه های مربوط به ترجمه و تایید مدارک:

این بخش از هزینه ها معمولا نامشخص تر از بخش اول هزینه هاست. بسته به تعداد و حجم مدارکی که به دولت کانادا ارائه می کنید و همچنین قیمت دلار و انصاف دارالترجمه ای که از آن کمک می‌گیرید، مبالغ  این بخش می تواند متفاوت باشد.

 • ترجمه مدارک به ازای هر آیتم (شناسنامه، ازدواج، مرگ): 35 دلار کانادا
 • پاسپورت الکترونیک 25 دلار کانادا
 • تست پزشکی بزرگسال: 250 دلار کانادا
 • تست پزشکی کودک (برای هر کودک وابسته): 125  دلار کانادا
 • هزینه (eTA) مجوز سفر الکترونیک:  7 دلار کانادا
 • هزینه تصویربرداری و اثرانگشت:  85 دلار کانادا برای هر فرد یا 170 دلار کانادا برای هر خانواده
 • هزینه ارزیابی مدارک خارجی در کانادا توسط Wes.org (ارزیابی اعتبار برای هر مدرک): 200 دلار کانادا
 • هزینه گواهی عدم سوء پیشینه: 5 دلار کانادا

 

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  16 مقصد برای مهاجرت استارتاپ

3- هزینه دریافت گواهی آزمون IELTS:

 • هزینه شرکت در آزمون IELTS برای شهروندان ایرانی: 250 دلار کانادا

فرآیند مهاجرت به کانادا به عنوان نیروی کار ماهر فدرال

برنامه مهاجرت نیروی کار ماهر در چارچوب سیستم ورود سریع (اکسپرس انتری) مهم ترین و فراگیرترین برنامه مهاجرتی به کانادا است.

این برنامه مخصوص کارگران ماهری است که خارج از کانادا تجربه کاری دارند وی می خواهند به صورت دائمی به کانادا مهاجرت کنند. برای ورود به این برنامه بایدواجد نیازمندی های حداقلی باشید. شما بایددر جدولی که شامل امتیازبندی فاکتورهای سن، تحصیلات، تجربه کاری، دارا بودن پیشنهاد کاری، مهارت زبان انگلیسی ویا فرانسه و تطابق پذیری است، از 100 امتیاز ممکن حداقل 67 امتیاز را به دست بیاورد.

 

شرایط مهاجرت به کانادا به عنوان نیروی کار ماهر فدرال

شما برای ورود به برنامه نیروی کار ماهر باید واجد شرایط زیر باشید:

 • داشتن حداقل ۱۲ ماه (۱۵۶۰ ساعت) تجربه ی کاری مستمر در ۱۰ سال ما قبل درخواست به صورت تمام وقت یا ۲۴ ماه نیمه وقت در دو سال، در یکی از رده مشاغل NOC: 0/A/B در سیستم گروه بندی مشاغل کانادا ( ۱۵۶۰ ساعت)‌.(با سیستم گروه بندی مشاغل کانادا آشنا شوید) متقاضی باید تمام شرح وظایف ذکر شده در قسمت lead statement و همچنین بخش مهمی از شرح وظایف در قسمت main duties ( شامل تمامی موارد essential) را داشته باشد.
 • نداشتن سوء پیشینه و بیماری های پر هزینه
 • توانایی پشتیبانی مالی خود و خانواده پس از ورود به کشور کانادا ( در صورتی که پیشنهاد کاری دارید، نیازی به این مورد نیست)
 • داشتن حداقل یک دیپلم کانادایی یا معادل سازی مدرک تحصیلی با سیستم کانادا
 • داشتن حداقل سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی CLB7
 • عدم قصد زندگی در استان کبک

 

تکمیل مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا به عنوان نیروی کار ماهر

بعد از حصول اطمینان از دارا بودن شرایط ذکر شده باید مدارک خود را تکمیل کنید. بخشی از این مدارک در اولین مرحله برای تشکیل پروفایل  شما در سیستم اکسپرس انتری مورد نیاز هستند و بقیه آن ها در زمان ثبت درخواست اقامت دائمی باید به اداره مهاجرت کانادا تقدیم شوند.

 1. پاسپورت
 2. شناسنامه

       3.سند ازدواج/طلاق

       4.اصل و ترجمه و سند ارزیابی مدارک تحصیلی در سازمان مورد نظر در کانادا

 1. مدارک اخذ شده زبان خارجی (فرانسه یا انگلیسی)
 2. نامزدی استانی ( در صورت وجود)
 3. پیشنهاد کاری مکتوب از یک کارفرمای کانادایی
 4. مستندات مربوط به سوابق کاری و بیمه
 5. گواهی عدم سوء پیشینه
 6. نتایج تست پزشکی
 7. تاییدیه توانایی مالی

ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA)

متناسب با نوع مدرکی که دارید می توانید به یکی از سازمان های بین المللی ارزیابی مدارک تحصیلی مراجعه کنید و تاییدیه مدارک تحصیلی تان را از آنها دریافت نمایید.

World Education Services  مرجع اصلی اعتبارسنجی مدارک تحصیلی بین المللی است که با هزینه 200 دلار و در مدت 20 روز این کار را برای شما انجام می دهد. سایر مراجعی که متناسب با نوع مدرک دانشگاهی تان ممکن است نیاز به استفاده از خدمات آن ها داشته باشید عبارتند از:

Comparative Education Service: University of Toronto School of Continuing Studies

International Credential Assessment Service of Canada

Medical Council of Canada

سیستم طبقه بندی شغل ملی NOC

دولت کانادا از سیستم “طبقه بندی شغلی ملی(NOC)” برای طبقه بندی مشاغل استفاده می کند. مشاغل بر اساس نوع، وظایف کاری و کاری که هر شخص انجام می دهد طبقه بندی می شوند. برای اهداف مهاجرتی، گروه های شغلی اصلی عبارتند از:

نوع مهارت صفر: شغل های مدیریتی نظیر مدیر رستوران، مدیر معدن، ناخدای کشتی ماهیگیری و …

سطح مهارت A: مشاغل حرفه ای که معمولا نیاز به یک مدرک دانشگاهی دارند مانند : پزشکان، دندان پزشکان، معماران و …

سطح مهارت B: مشاغل فنی و تجارت حرفه ای که نیاز به یک مدرک فنی حرفه ای یا کارآموزی داشته باشند. مانند سرآشپزها، لوله کش ها، برق کار ها

سطح مهارتC: مشاغل متوسطی که معمولا نیاز به مدرک دبیرستان یا یک دوره آموزشی تخصصی داشته باشند نظیر: قصابان صنعتی، راننده کامیون، سرو کننده غذا و نوشیدنی

سطح مهارت D: کارهای از جنس کارگری که آموزش در حین کار در آنها داده می شود نظیر میوه چین، تمیزکار، یا کارگر چاه نفت

در برنامه مهاجرتی نیروی کار ماهر، ماهر به کارهای در سطح مهارتی صفر، A یا B اطلاق می شود. به این ترتیب شما در صورتی می توانید در برنامه مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال کانادا شرکت کنید که کد شغلی متناسب با تخصص شما در سطوح مهارتی ذکر شده قرار داشته باشد.

برای تعیین کد NOC مشاغلی که فکر می کنید می توانید برای انجام آن ها از کارفرمایان کانادایی پیشنهاد کاری دریافت کنید، وارد این صفحه شوید و کلیدواژه مورد نظرتان را جستجو کنید و کدهای NOC مربوط به مشاغل موردنظرتان را یادداشت کنید.

شما برای تکمیل پروفایل تان حتما نیاز به کدهای NOC مربوط به مشاغلی که در انها متخصص هستید، دارید.

 

اعلام علاقه مندی به مهاجرت به کانادا با ایجاد یک پروفایل در سیستم ورود سریع (EOI)

در صورت دارا بودن شرایط و در اختیار داشتن مدارک فوق می توانید وارد مراحل ایجاد پروفایل در سیستم ورود سریع کانادا شوید. بعد از ایجاد پروفایل بایستی واجد حداقل نیازمندی ها شناخته شوید تا وارد مخزن نیروی کار ماهر اکسپرس انتری می شوید و از طریق رفرنس کدی که سیستم ورود سریع در اختیار شما قرار داده است، در آنجا ثبت نام کنید.

در وبسایت بانک مشاغل کانادا لیست کاملی از کارفرمایانی که در برنامه فراگیر ورود سریع با دولت کانادا و دولت های استانی همکاری می کنند و فرصت های شغلی که هر یک از آنها ارائه می دهند در دسترس شما قرار دارد.

بعد از تکمیل ثبت نام اولیه و ایجاد پروفایل، باید با کارفرمایان کانادایی وارد مذاکره شده و یک پیشنهاد کاری مکتوب، به همراه تاییدیه ارزیابی تاثیرات بازار کار(LMIA) ارائه دهید.

دریافت دعوتنامه مهاجرت به کانادا(ITA) و تکمیل مدارک

در صورتی که امتیازات شما در سیستم جامع رتبه بندی به سطح مورد قبول برسد، دعوت نامه (ITA) برای شما ارسال خواهد شد. از زمان دریافت دعوتنامه شما 60 روز فرصت دارید تا مدارک مورد نیاز شامل نتایج تست های پزشکی و ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه را به همراه درخواست اقامت دائمی خود در کانادا ثبت کنید.

موافقت با درخواست و ارائه ویزای اقامت در کانادا

پرونده شما توسط یک افسر ویزای مهاجرت کانادا به صورت کامل بررسی شده و در صورت موافقت از شما خواسته می شود که هزینه حق اقامت دائمی در کانادا را پرداخت نموده و پاسپورت تان را برای دریافت ویزای مهاجرت، به سفارتخانه دولت کانادا ارائه دهید.

برنامه مهاجرت تجاری و سرمایه گذاری فدرال کانادا

هدف این برنامه رشد اقتصادی و اشتغال زایی با جذب سرمایه گذاران، کارآفرینان و خویش فرمایانِ دارای توانایی های مدیریتی و کارآفرینی از خارج کشور به کانادا است.  

متقاضیانی که تجربه تجاری/مدیریتی قابل قبولی داشته باشند می توانند در یکی از گروه های ویزای استارتاپ یا برنامه خوداشتغالی یا خویش فرمایی برای برنامه مهاجرت تجاری کانادا اقدام کرده و درخواست خود را برای ویزای مهاجرت کانادا به صورت انلاین ثبت کنند.

برنامه ویزای کارآفرین استارتاپی برای مهاجرت به کانادا

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری و ویزای استارت آپ

 برنامه همزمان با ارائه مجوز اقامت دائم به کارآفرینان مهاجر کمک می کند  تا بتوانند کسب و کارشان را در کانادا برپا کنند. 22 سرمایه گذار خطرپذیر، 9 گروه سرمایه گذار فرشته و 26 انکوباتور کسب و کار برای تایید صلاحیت استارت‌آپ ها برای مهاجرت، با دولت کانادا همکاری می کنند.

حداقل هزینه های ثبت درخواست مهاجرت از این طریق، 1540 دلار کانادا است و از زمان ثبت درخواست تا دریافت مجوز اقامت 12 تا 16 ماه طول خواهد کشید.

 

الزامات واجد شرایط شناخته شدن برای ویزای استارتاپی مهاجرت به کانادا

 • داشتن معادل امتیاز حداقل 5 CLB
 • دارا بودن حداقل منابع مالی برای مستقر شدن در کانادا
 • برنامه استقرار در هر استان غیر از کبک
 • دریافت تاییدیه در آزمایش پزشکی و امنیتی دولت کانادا
 • اثبات حمایت حداقل یکی از سازمان های تعیین شده از کسب و کار
 • اثبات مالکیت کسب و کار

 

دریافت حمایتنامه‌ی سازمان های تعیین شده از استارتاپ

همان طور که در بخش قبل گفته شد، برای پذیرفته شدن در برنامه مهاجرت استارتاپی دولت کانادا، بایدحداقل یکی از سازمان های مورد پذیرش و همکار دولت کانادا از کسب و کار شما به صورت عملی حمایت کند. شما باید برای جذب حداقل 200000 دلارکانادا با یک یا چند شرکت سرمایه گذار خطرپذیر یا حداقل 75000 دلار کانادا از یک یا چند گروه سرمایه گذاران فرشته به توافق برسید. در صورتی که بتوانید از یکی از انکوباتورهای تعیین شده توسط دولت کانادا پذیرش بگیرید، نیازی به جذب مستقیم سرمایه نخواهید داشت.

فرآیند مراجعه و معرفی و مذاکره با سازمان های تعیین شده‌ی مورد قبول دولت کانادا برای دریافت حمایتنامه از آن ها، فرآیندی شبیه به مراجعه به شتاب دهنده ها، سرمایه گذاران خطرپذیر و گروه های سرمایه گذاری فرشته در ایران دارد.

شما باید یک محصول اولیه و تعدادی مشتری داشته باشید و کسب و کار شما در حال رشد باشد. داشتن پیش نیازهای مقدماتی تری مانند یک تیم با تجربه، مدل کسب و کار قابل دفاع نیز جزو بدیهیات است. بسته به مرحله ای که استارتاپ شما در آن قرار دارد به یکی از سه دسته سازمان های تعیین شده توسط دولت کانادا مراجعه کنید.

 

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  16 مقصد برای مهاجرت استارتاپ

منابع مالی مورد نیاز:

برای اینکه دولت کانادا مطمئن شود شما می توانید به درستی در کانادا مستقر شوید، لازم است اثبات کنید که پول کافی برای هزینه های زندگی خودتان و وابستگان تان را بعد از ورودتان به کانادا در اختیار دارید. مقدار پولی که نیاز دارید بسته به اندازه خانواده تان متفاوت است. این مبالغ هر سال به روزرسانی می شوند و آخرین مبالغ ثبت شده در وبسایت رسمی دولت کانادا به شرح زیر است:

تعداد اعضای خانواده  منابع مالی مورد نیاز (دلار کانادا)
1 12475
2 15531
3 19093
4 23181
5 26292
6 29652
7 33014
برای هر عضو اضافی 3361

 

 

 

اقدام برای مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارتاپی

در قدم اول باید بسته درخواست اقامت با ویزای استارتاپ را از اینجا دریافت کنید و طبق دستورالعمل هایی که در این بسته وجود دارد آن را تکمیل کنید.

فرآیند تکمیل و ارسال فرم ثبت درخواست مهاجرت استارتاپی، بر خلاف رویه اکسپرس انتری از طریق روال های معمول سنتی انجام می شود. باید فرم های مختلف را تکمیل، پرینت و امضا کنید و همراه تمامی مدارک خواسته شده که در چک لیست مستندات در دسترس شماست، داخل یک پاکت قرار دهید و چک لیست را به صورت برچسب روی پاکت بچسبانید.

در مرحله بعد، شما باید هزینه های ثبت درخواست شامل هزینه پردازش درخواست و هزینه حق اقامت دائمی را پرداخت کنید. بعد از آن نیاز است تا پاکت حاوی فرم درخواست و مدارک پشتیبان و رسید هزینه های پرداخت شده را به آدرس ذکر شده در چک لیست ارسال نمایید.

 

موافقت با درخواست و ارائه ویزای اقامت در کانادا

پرونده شما توسط یک افسر ویزای مهاجرت کانادا به صورت کامل بررسی و در صورت موافقت از شما خواسته می شود که هزینه حق اقامت دائمی در کانادا را پرداخت کرده و پاسپورت تان را برای دریافت ویزای مهاجرت به سفارتخانه دولت کانادا ارائه دهید.

 

 

مهاجرت به کانادا از طریق خویشاوندی و خانواده (فامیلی)

فرآیند مهاجرت به کانادا از طریق خویشاوندی

اگر شهروند کانادا هستید یا مجوز اقامت دائمی این کشور را دارید، می توانید با استفاده از برنامه مهاجرت از طریق خویشاوندی، حامی اعضای خانواده تان برای مهاجرت به کانادا بشوید.  

شرایط دریافت اقامت از طریق خویشاوندی:

 1. رابطه ی بین درخواست دهنده و حامی باید یکی از موارد زیر باشد:
 • همسر قانونی
 • والد یا جد
 • فرزند
 • برادر یا خواهر، برادر زاده یا خواهر زاده، و یا نوه ای زیر هجده سال سن دارد و ازدواج یا عقد نکرده است
 • فرزند خوانده زیر هجده سال
 • بستگان دیگر، اگر فرد حامی هیچ کدام از بستگان گفته شده در بالا را ندارد و همچنین هیچ یک از بستگانش اقامت دائم یا شهروندی کانادا را ندارند.
 1. فرد حمایت شونده باید حامی ای داشته باشد که
 • حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • دارای اقامت دائم یا شهروند کانادا باشد.
 • بتواند ثابت کند که به دلیلی غیر از معلولیت، کمک های اجتماعی دریافت نمی کند.
 • بتواند حداقل نیازمندی های کسی که حامی او می شود را تامین کند.

 

شرایطی که بر اساس آن ممکن است شما واجد شرایط اسپانسر شدن نباشید:

 • ناتوانی از حمایت مالی از کسی که قبلا از او به صورت مکتوب حمایت کرده بودید.
 • محکومیت طبق رای دادگاه برای پرداخت نفقه یا تامین هزینه های فرزند
 • دریافت کمک مالی از دولت برای دلایلی غیر از معلولیت.
 • محکومیت به جرم جنایی یا جنسی و یا ارتکاب جرم علیه اعضای خانواده خود، بسته به شرایطی از قبیل ماهیت جرم ارتکابی، زمان وقوع آن و اینکه آیا محکومیت شامل عفو یا بخشودگی شده بوده یا خیر.
 • وجود دیرکرد یا عدم پرداخت تعهدات و وام های مهاجرتی.
 • زندانی بودن.
 • اعلام ورشکستگی مالی که هنوز خاتمه نیافته باشد.
 • در صورتیکه قبلا اسپانسر کسی شده باشید که بعدا از دولت کانادا در خواست کمک های مالی نموده باشد، ممکن است که دیگر واجد شرایط اسپانسر شدن تشخیص داده نشوید.

نحوه اقدام برای مهاجرت از طریق خویشاوندی

فرآیند ثبت درخواست مهاجرت و همچنین مسئولیت های حامی برای هر دسته از خویشاوندی ها متفاوت است. حمایت از همسر یا فرزند وابسته، یکی از انواع ویزای خویشاوندی است. برای آشنایی با فرآیند کامل دریافت این نوع ویزا می توانید دستورالعمل نحوه اقدام برای حمایت از همسر و فرزندان وابسته را مطالعه کنید و یا در صورت آماده بودن مدارک تان، فرم ثبت درخواست مهاجرت از طریق ویزای خویشاوندی  را تکمیل و ارسال کنید.

برای حمایت از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ تان، در قدم اول باید مطمئن شوید که واجد شرایط حامی شدن هستید و در این صورت تمایل تان را به حامی شدن برای مهاجرت والدین تان از طریق ثبت درخواست به صورت آنلاین به سازمان مهاجرت کانادا اعلام کنید.

**نکته مهم: این فرم برای سال جاری در ابتدای فوریه 2018 بسته شده و درخواست های جدید فعلا قبول نمی شوند.

شما می توانید از سایر خویشاوندان دورترتان هم حمایت کنید. در این صورت شما  به عنوان حامی مسئولیت هایی خواهید داشت، از جمله اینکه به صورت مکتوب اعلام کنید که حمایت مالی از خویشاوندانی که حامی آن ها شده اید را از زمانی که اقامت دائمشان را دریافت کنند تا 20 سال (بسته به سن و نوع خویشاوندی شان) بر عهده خواهید داشت.

ذیل این برنامه شما می توانید 1. خویشاوندان خونی یتیم 2. سایر خویشاوندان در صورتی که خویشاوند درجه یک دیگری نداشته باشید و 3. حمایت از خویشاوندانی که از طریق برنامه ورود سریع (اکسپرس انتری) به عنوان نیروی کار ماهر فدرال اقدام به ثبت درخواست مهاجرت به کانادا کرده اند، را بر عهده داشته باشید.

در صورتی که شرایط شما مناسب اقدام برای این نوع از برنامه حمایت از مهاجرت از طریق خویشاوندی است می توانید بسته ثبت درخواست و دستورالعمل مهاجرت خویشاوندی را ملاحظه و بعد از پرداخت هزینه های پردازش درخواست، بسته درخواست خود را از طریق ایمیل به آدرسی که در محتویات بسته وجود دارد ارسال کنید.

 

فرآیند مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نامزدی استانی

برنامه هایی که تا به حال به آنها اشاره کردیم همگی توسط دولت فدرال کانادا ارائه و مدیریت می شوند. اغلب نواحی و استان های کانادا می توانند مهاجران را از طریق برنامه نامزدی استانی (PNP) نامزد مهاجرت کنند. در هر دوره استان ها و نواحی ممکن است دانشجویان، تجار و کارآفرینان، کارگران ماهر یا نیمه ماهر را برای دریافت ویزای مهاجرت نامزد نمایند.

هر کدام از ایالت های کانادا شرایط و پیش نیازهای متفاوتی برای پذیرش مهاجر دارند که به صورت مستمر بر اساس نیازمندی های بازار کارشان، آن ها را تغییر می دهند. اطلاعات آماری که از طریق سامانه شفافیت اطلاعاتی دولت کانادا ارائه شده نشان می دهد که 3 استان انتاریو، کبک، بریتیش کمپیا  پذیرای بیش از 80% از مهاجران کانادا هستند.

هر یک از این استان ها برنامه های مهاجرتی خاص خود را دارند که به صورت مستمر و متناسب با نیازهای بازار کار هر استان در حال تغییر است. وبسایت هر یک از استان های انتاریو، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و وبسایت دولت محلی کبک، بهترین منبع برای دستیابی به آخرین شرایط مهاجرتی هر یک از این استان هاست.

در ادامه، شرایط مهاجرت از طریق برنامه ورود سریع با نامزدی استانی برای سه استان ذکر شده را تشریح می کنیم. برای آشنایی با سایر برنامه های مهاجرتی هر یک استان ها می توانید به وبسایت مهاجرت هر ایالت سر بزنید.

مهاجرت از طریق برنامه نامزدی استانی به بریتیش کلمبیا کانادا

برای به دست آوردن حداقل نیازمندی ها برای ورود از طریق ورود سریع به عنوان نامزد استانی، شما باید در وهله اول یک شماره کاربری (Profile Number) و کد تاییدیه جویای کار (Job Seeker Validation) از سیستم ورود سریع کانادا دریافت کنید.

علاوه بر این باید دارای شرایط زیر باشید:

 • یک پیشنهاد شغلی تمام وقتِ قبول شده داشته باشید.
 • واجد شرایط کار کردن در استان بریتیش کلمبیا باشید.
 • حداقل دو سال تجربه کاری مرتبط داشته باشید.
 • ثابت کنید که می توانید از خودتان و وابستگان تان مراقبت کنید.
 • واجد شرایط قانونی مهاجرت به کانادا باشید.
 • حداقل توانمندی در زبان انگلیسی را داشته باشید.
 • پیشنهاد دستمزدی متناسب با نرخ دستمزد شغل تان در بریتیش کلمییا داشته باشید.

در صورت دارا بودن شرایط نامزدی استانی برای استان بریتیش کلمبیا، بایددر وبسایت برنامه نامزدی استانی مربوط به این ایالت ثبت نام کنید. بعد از تکمیل ثبت نام شما، امتیاز SIRS بر اساس فاکتورهای متعددی همچون سطح مهارتی پیشنهاد شغلی که دریافت کرده اید، براساس سیستم NOC ، حقوق سالیانه پیشنهادی که دریافت کرده اید، مکان استخدام شما، تجربه کاری مستقیم، سطح تحصیلات و مهارت زبان انگلیسی شما محاسبه می شود.

با ثبت نام در برنامه نامزدی استانی ایالت بریتیش کلمبیا، شما وارد مخزن گزینه های این استان می شوید و تا 12 ماه یا تا زمان دریافت دعوتنامه در این لیست باقی خواهید ماند.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری کبک

در صورتی که واجد شرایط زیر باشید می توانید از طریق این برنامه مهاجرتی اقدام کنید:

 • داشتن حداقل دارایی خالص برابر 2.000.000 دلار کانادا (مانند سند ملک به نام خود یا همسر، سهام، پول نقد، اوراق مشارکت یا سپرده، دارایی شرکت در هر کجای دنیا
 • سرمایه گذار باید به مدت حداقل 2 سال تجربه مدیریت و مسئولیت کاری خود را درامور اجرایی، برنامه ریزی، کنترل منابع مالی و نیروی انسانی در یک فعالیت قانونی نشان دهد، مانند :
  • مالک شرکت ثبت شده در ایران، دبی و …
  • پزشک، داروساز، جراح دارای مطب یا مدیر و سهامدار بیمارستان
  • کاسب دارای پروانه کسب معتبر از اتحادیه یا صنف مربوطه
  • وکیل دادگستری دارای دفتر وکالت
  • سهامدار یا عضو هیات مدیره شرکت تولیدی، خدماتی، پیمانکاری، واردات-صادرات و …
  • مالک هتل، مجموعه ورزشی، آژانس مسافرتی
  • مدیر ارشد شرکت دولتی یا خصوصی
  • کشاورز یا مزرعه دار
 • سپرده گذاری مبلغ 1200000 دلار کانادا و یا پرداخت معادل سود بانکی آن برابر با 350000 دلار به دولت کانادا

مزایای روش مهاجرت سرمایه گذاری کبک

 • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
 • عدم نیاز به تحصیلات عالیه
 • درصد بالای قبولی پرونده ها (در صورت کامل و بی نقص بودن پرونده!)
 • ارائه  ویزای کانادا به تمام اعضای خانواده بدون هزینه اضافی
 • دریافت اقامت دائم بدون هیچ شرط کارآفرینی و اشتغال زایی پس از ورود به کانادا
 • دریافت شهروندی همیشگی کانادا و پاسپورت این کشور برای تمام اعضای خانواده
 • بهره مندی از مزایای زندگی در کانادا برای تمام اعضای خانواده مانند بیمه درمان رایگان، مدارس دولتی رایگان، دسترسی به بهترین دانشگاه های دنیا با شهریه بسیار مناسب، امکان سفر به بیشتر کشورهای دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا، ثبت شرکت و افتتاح بیزنس کانادایی و غیره.

 

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  16 مقصد برای مهاجرت استارتاپ

آیا وکیل مهاجرت به کانادا می تواند برای شما مفید باشد؟

یکی از مزیت های مهاجرت به کانادا فرآیندهای دولتی کاملا باز و شفاف و از جمله فرآیند شفاف اقدام به مهاجرت است. شکی نیست که در صورتی که شما واجد شرایط حداقلی مهاجرت به کانادا باشید، به راحتی می توانید این فرآیند را طی کنید و احتمالا نیازی به وکیل مهاجرت نخواهید داشت.

با این حال ممکن است به خاطر وجود محدودیت های زمانی و یا تمایل به کاهش ریسک های ناشی از بی دقتی یا تسلط کافی به فرآیندهای مهاجرتی بخواهید از یک وکیل مهاجرت به کانادا یا یک مشاور معتبر دارای گواهی رسمی از سازمان ICCRC کمک بگیرید.

تسلط به برخی ریزه کاری ها و نکات ریزی که معمولا از دیدرس کاربران معمولی به دور می ماند باعث می شود هزینه های زمانی ناشی از دوباره کاری و یا در بدترین حالت، رد شدن درخواست به دلیل وجود اشکالات عمده غیرموجه به کمترین مقدار ممکن کاهش پیدا کند.

 

وکیل مهاجرت به کانادا

آیا برای مهاجرت به کانادا داشتن وکیل ضروری است؟

شما می توانید با ثبت درخواست خود پیشنهادات متعددی از وکلای مختلف دریافت کنید. هر یک از پیشنهادها شامل شرح مراحل کار و دستمزد وکیل به صورت مرحله به مرحله است. علاوه بر پیشنهادها، مشاهده رزومه وکلا و مقایسه آن ها از لحاظ تجربه، تخصص و نظرات دریافتی از سایر مراجعان به شما کمک می کند تا بتوانید وکیل  مهاجرتی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

امضای قرارداد و توافق شما با وکیل متخصص مهاجرت و مراحل مختلف پرداخت از طریق سامانه انجام می شود.  شما هزینه انجام هر مرحله را در ابتدای کار پرداخت می کنید و بعد از انجام کار و اعلام رضایت شما، هزینه پرداخت شده توسط شما به حساب وکیل واریز می شود.

سایر مراحل کار و تکمیل تمام فرم ها و دریافت تمام مدارک از طریق سامانه دادپرداز انجام می شود. دیگر لازم نیست نگران فراموش کردن تاریخ های مهم یا مراحل حیاتی کار باشید. سیستم اعلان هوشمند دادپرداز به شما این امکان را می دهد که متناسب با شرایط تان انواع اعلان ها را از طریق پیام، ایمیل یا ربات تلگرام دریافت کنید.

 

مهاجرت به کانادا از طریق کار

کدام شغل ها بیشترین شانس را برای دریافت دعوتنامه کانادا دارند؟

همان طور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم، در سه سال آینده  بیش از نیمی از مهاجران کانادا به عنوان نیروی کار ماهر وارد این کشور خواهند شد. وبسایت معتبر  immigration.ca بر اساس فرصت های شغلی لیست شده در وبسایت بانک شغل کانادا، 8 حوزه شغلی که بیشترین درخواست نیروی کار را به خود اختصاص داده معرفی کرده است.

1. نماینده فروش:

نماینده فروش خوب می تواند باعث موفق شدن یک کسب و کار شود. بیش از 8500 فرصت صغلی در بانک شغلی به مشاغلی که ذیل این حوزه کاری طبقه بندی می شوند اختصاص پیدا کرده است. حقوق پایه برای این شغل حدود 64000 دلار کانادا + پورسانت فروش تخمین زده می شود.

2.حسابدار:

هر چقدر کسب و کارها بزرگتر باشند، نیاز به حسابدار بیشتر احساس می شود. به همین دلیل است که مشاغل ذیل این حوزه شغلی مقام دوم را از لحاظ تعداد فرصت های شغلی در بانک کار کانادا به خود اختصاص داده اند. رنج درآمدی مشاغل ذیل این حوزه 63000 تا 75000 دلار کانادا تخمین زده می شود.

3.مدیر پروژه مهندسی

رشد بازار مسکن و برنامه ریزی و اجرای چندین پروژه عظیم زیرساختی توسط دولت فدرال باعث شده که نیاز روزافزونی به مدیر پروژه مهندسی در کانادا به وجود بیاید و این شغل رده سوم را در بیشترین تعداد فرصت های شغلی از ان خود کند. حقوق مدیر پروژه های مهندسی در کانادا رقمی بین 74000 تا 92000 دلار کانادا برآورد می شود.

4.تحلیلگر کسب و کار:

یک تحلیلگر کسب و کار به صورت مداوم در جستجوی راه هایی برای افزایش بهره وری کسب و کار است. مشاغل ذیل این دسته بندی شغلی با حقوق سالیانه بین 73000 تا 87000 دلار کانادا رتبه چهارم را در تعداد فرصت های شغلی در کانادا از آن خود کرده اند.

5. مدیر پروژه IT:

یک مدیر پروژه فناوری اطلاعات باید دارای گستره وسیعی از مهارت های تکنولوژیک باشد تا در کنار توانمندی های مدیریتی بتواند زمان، نیروها و بودجه پروژه را مدیریت کند. حدود 2000 فرصت شغلی با حقوقی بین 92000 تا 114000 دلار کانادا منتظر مهاجرانی با چنین تخصصی است.

6.مدیر حساب:

مدیران حساب، مسئولیت خوشحال نگه داشتن مشتریان فعلی و فعال کردن مشتریان جدید بالقوه را بر عهده دارند. آنها پیشانی شرکت در ارتباط با سایر کسب و کارها محسوب می شوند. مدیران حساب حقوقی بین 75000 تا 92000 دلار کانادا دریافت می کنند.

7.مهندس نرم افزار

این روزها دیگر استفاده از مهندسان نرم افزار محدود به شرکت های تکنولوژی نیست و گستره وسیعی از صنایع در قرن 21 ام نیازمند توسعه نرم افزاری هستند تا بتوانند به درستی عمل کنند.  حقوق یک مهندس نرم افزار در کانادا رقمی بین 83000 تا 99000 دلار کاناداست.

8.مدیر منابع انسانی

در شرایط اقتصادی رو به رشد و بازار کار رقابتی یک مدیر منابع انسانی خوب با توان جذب نیروهای زبده و توانمند نقش کلیدی در موفقیت یک کسب و کار ایفا می کند. چنین فردی در کانادا حقوقی بین 5900 تا 71000 کانادا دریافت می کند.

پرسش رایگان از وکیل مهاجرت به کانادا درخواست وکیل متخصص مهاجرت به کانادا

 

این مطلب چطور بود؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *