خدمات حقوقی آنلاین با رونمایی از نسخه جدید سامانه دادپرداز

۳۰ مهر ۱۳۹۷
428 بازدید

 

سامانه دادپرداز نقطه اتصال بین وکیل و موکل

تیم دادپرداز از یک سال پیش کار خود را بصورت جدی در خصوص ارائه خدمات حقوقی و ایجاد یک فضای آنلاین امن جهت ارتباطات بین وکیل و موکل و ایجاد اعتمادسازی بین ایشان به عنوان یک استارتاپ حقوقی آغاز کرد. از آنجا که یکی از اهداف مهم ما سهولت انجام امور حقوقی بوده و نظرات کاربران ما اهمیت ویِژه‌ای برایمان داشته است، در این مدت با بررسی‌های مختلف و انجام تست‌های متعدد و نیز استفاده از بازخورد‌های کاربران گرامی، تغییرات متعددی را روی سامانه اعمال کرده و ویژگی های جدیدی به آن افزودیم. در ادامه به نحوه عملکرد سامانه و ویژگی‌های جدید آن به صورت اجمالی خواهیم پرداخت:

دفترکار مجازی وکیل

پس از ثبت نام یک وکیل در سیستم و ارائه مدارک مربوطه، پرونده ایشان توسط یک تیم حقوقی متخصص بررسی شده و در صورت داشتن مدارک و دارا بودن شرایط لازم، نام ایشان به عنوان یک وکیل در سیستم ثبت و صفحه پروفایل عمومی برای ایشان ایجاد می‌گردد. در این مرحله یک پنل کاربری (دفتر کار مجازی) برای این وکیل ساخته می‌شود که امکانات متعددی را در اختیار وی قرار می‌دهد.

از جمله این امکانات مشاهده درخواست‌های ارسالی از سوی دادخواهان در زمینه‌های مختلف و ارائه پیشنهاد و حتی فیلتر کردن موضوعات مورد علاقه به کار جهت دریافت پرونده تخصصی می‌باشد. در این سیستم، دستمزد و تنخواه بصورت مرحله به مرحله و با نهایی شدن هر بخش از کل پرونده در کیف پول آنلاین وکیل واریز شده و با درخواست تسویه حساب، وجوه در کمتر از 24 ساعت به حساب وکیل واریز شود.

عضویت در دادپرداز هیچگونه حق اشتراکی ندارد و کاملا رایگان است و صرفا 10% از دستمزدهای وصولی وکیل به عنوان کارمزد سیستم از مبلغ واریزی به کیف پول آنلاین  وکیل کسر می‌گردد. با توجه به اینکه تمامی فایل‌ها و مدارک در پنل کاربری ذخیره می‌شود، وکلای گرامی هر لحظه به همه اطلاعات خود دسترسی داشته و می‌توانند از هر مکانی صرفا با اتصال به اینترنت با موکلین خود ارتباط برقرار کنند.

از دیگر امکانات سامانه حقوقی دادپرداز برای وکلا، ارسال پیام‌های اطلاع‌رسانی از طریق پیامک، ایمیل و تلگرام می باشد. کاربران می توانند از طریق پنل کاربری شان انتخاب کنند تمایل دارند پیام های اطلاع رسانی سیستم را از چه طریقی دریافت کنند.

یک مرجع امن و قابل اعتماد برای متقاضیان خدمات حقوقی

تمام کسانی که به نوعی مشکلات حقوقی دارند و نیازمند مشاوره، مددکاری و وکالت هستند می‌توانند با ثبت درخواست خود در این سیستم به سرعت به راهکار ایده‌آل دست پیدا کنند. از آنجا که یک سیستم گزینش حقوقی جهت ثبت‌نام وکلا در سیستم دادپرداز در نظر گرفته شده است، دادخواه می‌تواند مطمئن باشد که پیشنهادهایی منطقی از سوی متخصص ترین وکلا در زمینه مورد نظر دریافت خواهد کرد. دادپرداز یک مرجع امن برای انتخاب وکیل آنلاین می باشد.

علاوه بر این، با توجه به سیستم پرداخت مرحله به مرحله که در دادپرداز پیاده سازی شده است، هیچگونه نگرانی بابت عدم انجام کار وجود نخواهد داشت. پنلی که دادپرداز در اختیار هر موکل قرار می‌دهد امکان مشاهده تمامی پیشنهادها و حتی ارسال درخواست اختصاصی برای هر یک از وکلای مورد نظر را دارد.

این سیستم به نوعی طراحی شده که در صورت بروز هرگونه مشکل، امکان داوری بین وکیل و موکل از طریق تیم حقوقی دادپرداز میسر می‌باشد. استفاده و اشتراک سامانه حقوقی دادپرداز برای متقاضیان خدمات حقوقی بصورت کاملا رایگان بوده و علاوه بر این نیاز به رفت و آمد به دفتر وکیل را، مگر در مواقع ضروری و خاص، از میان خواهد برد.

یکی از امکانات ویژه دادپرداز برای مراجعین محترم ایجاد سیستم مددکاری حقوقی است. در این نوع خدمت یک وکیل یا حقوقدان مجرب بصورت آنلاین شما را مرحله به مرحله جهت انجام کارهای حقوقی و نوشتن نامه‌ها و دادخواست‌های حقوقی راهنمایی خواهد کرد و خود شما بصورت مستقیم و بدون وکیل مراحل را در محاکم قضایی پیش خواهید برد. این نوع خدمت برای افرادی که زمان کافی داشته و نیز امکان پرداخت هزینه‌های وکالتی را ندارند بسیار مناسب و مقرون به صرف می‌باشد.

 

امکانات جدید دادپرداز

در نسخه جدید دادپرداز علاوه بر رفع اشکالات موجود در نسخه های قبلی، اصلاحات زیربنایی و مهمی هم در سامانه ایجاد شد که به اختصار به انها اشاره می کنیم:

1.تغییرات در درختواره موضوعات حقوقی

در نسخه قبلی دادپرداز، درختواره خدمات حقوقی شامل 140 عنوان بود که دسته بندی های اصلی و فرعی و موضوعات حقوقی را در بر می گرفت. با توجه به نیاز شناسایی شده درختواره خدمات حقوقی به دسته بندی خدمات حقوقی تغییر نام داد و صرفا عناوین دسته بندی های اصلی و فرعی موضوعات حقوقی را در بر می گیرد.

در مقابل لیست جدیدی شامل 700 موضوع حقوقی از منابع مختلف از جمله وبسایت قوه قضاییه و کتب مرجع جمع آوری شد و برای تک تک موضوعات مشخص شد که ذیل چه دسته بندی هایی قرار گرفته اند.

2. تغییرات در ثبت درخواست متقاضیان خدمات حقوقی

روال قبلی ثبت درخواست های حقوقی از سوی بسیاری از کاربران وبسایت، طولانی و دشوار تشخیص داده شد و از این رو تجربه کاربری و روال متفاوتی برای ثبت درخواست های حقوقی در نظر گرفتیم.

اولین تغییر در این صفحه، تسهیل انتخاب موضوع خدمت است. در فرآیند قبلی شما باید خدمت مورد نظرتان را به صورت مرحله به مرحله از یک درختواره حقوقی انتخاب می کردید، در حالی که در روش جدید صرفا کافی است چند حرف از موضوع مورد نظرتان را بنویسید تا خدمات متناظر را مشاهده و انتخاب کنید.

 

دومین تغییر، ساده تر شدن فرم ثبت درخواست است. در روال جدید شما می توانید تنها در یک صفحه درخواست حقوقی خود را ثبت کنید.

 

3. تغییرات در ثبت پیشنهاد توسط وکلا و حقوقدانان

بازخوردهای متعدد و گفتگو با وکلا و متقاضیان خدمت حقوقی و همچنین بررسی نمونه های مشابه ایجاب نمود که فرآیند جدیدی برای تسهیل ارائه پیشنهاد و شفاف کردن شرایط و نحوه پرداخت حق الزحمه وکلا و حقوقدانان در سامانه حقوقی دادپرداز پیاده شود.

در فرآیند جدید وکلا می توانند بعد از گفتگوی اولیه با مراجع، پیشنهاد خود را از طریق فرم ثبت پیشنهاد برای او ارسال کنند.

در قدم اول وکیل بایدنوع خدمت حقوقی که می خواهد به موکل پیشنهاد دهد را مشخص کند. 4 نوع خدمتی که توسط وکلا به موکل قابل ارائه هستند به شرح زیر می باشند:

3.1. وکالت:

وکلا می توانند با انتخاب این نوع خدمت پیشنهاد بر عهده گرفتن وکالت متقاضی خدمت حقوقی در موضوع درخواست را به او ارائه دهند. در این صورت لازم است علاوه بر قرارداد هوشمند که با پرداخت اولین قسط پیشنهاد بین وکیل و موکل منعقد می شود، قرارداد مکتوبی نیز بین طرفین وجود داشته باشد.

در صورت انتخاب نوع وکالت، وکیل می تواند مراحل قضایی را که پیشنهادش آنها را در بر می گیرد نیز مشخص کند.

3.2. تنظیم اسناد حقوقی-قضایی

در صورت انتخاب این گزینه وکیل موظف است در مدت زمان تعیین شده، سند مورد توافق را که ممکن است قرارداد، دادخواست، شکوائیه، لایحه یا سایر اسناد باشند تدوین و به مراجع ارائه دهد.

3.3. خدمت ثبتی

در صورت انتخاب این گزینه، وکیل موظف است خدمت ثبتی موضوع پیشنهاد را بر عهده بگیرد و با مراجعه به مراکز مربوطه و انجام اقدامات لازم، فعالیت ثبتی را انجام دهد.

3.4. مددکاری حقوقی

در صورتی که وکیل تمایل داشته باشد صرفا از راه دور و به صورت انلاین یا تلفنی موکل را در مسیر انجام خدمت حقوقی همراهی و به صورت کامل او را راهنمایی کند و در صورت نیاز مستندات حقوقی-قضایی لازم را در اختیار او قرار دهد، گزینه مددکاری حقوقی را انتخاب می کند.

 

پرداخت مرحله به مرحله

پس از انتخاب نوع خدمت پیشنهادی، وکیل باید مراحل ارائه خدمت و مبلغی که بایستی قبل از هر مرحله توسط متقاضی خدمت حقوقی گروگذاری شود را مشخص کند. همان طور که در بخش قبل مشخص شد، روال کار به این صورت است که موکل مبلغ مورد نظر مربوط به هر مرحله را در ابتدای آن مرحله نزد دادپرداز امانت گذاری می کند و در پایان آن مرحله با اعلام رضایت، مبلغ گروگذاری شده به کیف پول انلاین وکیل واریز خواهد شد.

 

تعیین هزینه های انجام کار (تنخواه)

در صورتی که انجام کار حقوقی پیشنهادی مستلزم پرداخت هزینه هاییاست، این هزینه ها باید حتی الامکان در ابتدای کار توسط موکل پرداخت و به حساب وکیل واریز شود. بنابر این وکیل باید در هنگام ثبت پیشنهاد مبلغ تنخواه مورد نیاز برای انجام کار را تعیین کند.

مشاهده پیش نمایش پیشنهاد

به منظور تسهیل روال ثبت پیشنهاد، وکلای محترم می توانند قبل از نهایی کردن و ارسال پیشنهاد، پیش نمایش آن را مشاهده و در صورت نیاز آن را مجددا ویرایش کنند.

4. انتخاب حوزه های تخصصی وکلا

وکلای محترمی که صرفا تمایل به دریافت درخواست های موضوعات خاصی را دارند، می توانند موضوعات تخصصی خود را انتخاب کنند تا صرفا درخواست هایی که با آن موضوع در سایت ثبت می شود برای آن ها ارسال شود.

لازم به ذکر است که در این صورت وکیل به کلیه درخواست ها دسترسی دارد ولی پیام های اطلاع رسانی صرفا در مورد درخواست هایی که موضوع آنها با موضوعات انتخاب شده توسط وکیل تطابق دارد، برای او ارسال می شود.

5. ربات تلگرامی اطلاع رسانی

به منظور ساده سازی روال کار و دریافت پیام های اطلاع رسانی، ربات تلگرامی دادپرداز راه اندازی شد. کاربران دادپرداز اعم از وکلا و موکلین می توانند با انتخاب اتصال ربات تلگرامی از پنل کاربری شان، تلگرام را به پنل کاربری خود متصل کنند و پیام های اطلاع رسانی دادپرداز را سریع تر و راحت تر دریافت کنند.

 

6. تنظیمات اطلاع رسانی

از آنجایی که هر یک از کاربران ترجیحات متفاوتی در خصوص نحوه دریافت پیام های اطلاع رسانی دارند، در تنظیمات پنل کاربری گزینه ای برای انتخاب نحوه اطلاع رسانی کاربران قرار داده شد که کلیه کاربران اعم از وکلا و موکلین می توانند کانال های اطلاع رسانی مطلوب شان برای دریافت پیام های متفاوت سیستمی را انتخاب کنند.

در پایان امیدواریم با پیاده سازی این امکانات جدید و همراهی بیشتر کاربران عزیز دادپرداز بتوانیم روز به روز در انجام ماموریت دادپرداز در تسهیل ارائه خدمات حقوقی موفق تر باشیم.

 

خدمات حقوقی آنلاین با رونمایی از نسخه جدید سامانه دادپرداز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *