شرایط تاخیر پرداخت اقساط وام‌ها و تسهیلات بانکی بعلت شیوع کرونا

16 مارس 2020
1573 بازدید

پرداخت اقساط وام و تسهیلات بانکی در این دوران کرونا سوالی است که ذهن خیلی از افراد را درگیر نموده است.


همچنین بخوانید:

1- آیا کرونا از موارد فورس ماژور محسوب می‌شود؟

2- حقوق و بیمه کارگران در دوران کرونا چگونه است؟


متاسفانه در روزهای گذشته، شاهد اتفاقات تلخی در حوزه‌ی بهداشت، سلامت، رفاه و اقتصاد مردم شریف ایران بوده‌ایم.

اتفاقی که البته فقط محدودیت به کشور ما نبوده و با توجه به فراگیری جهانی، تقریبا تمام کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

مشکلات و محدودیت‌های ناشی از بروز ویروس covid19، باعث شده روال‌های عادی زندگی مردم با مشکل مواجه شده، مشاغل و کسب‌وکارها دچار وقفه و رکود شده و بر خلاف انتظار، خریدها و فعالیت‌های اقتصادی شب عید بطور جدی مختل گردد.

توقف کارگاه‌های کار، بسته شدن مغازه‌ها، خانه نشین شدن کارگرها و کاهش جدی خرید و فروش‌های این روزها، میزان درآمد کسبه، شاغلین شرکت‌های تجاری و فعالان اقتصادی را بطور جدی کاهش داده و به همین علت، درآمد غالب مردم کاهش جدی  داشته است.

متاسفانه این کاهش درآمد اگر چه همه را دچار مشکل کرده است، اما بیش از همه افرادی تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند که متعهد به پرداخت مبالغی مثل اجاره‌بها، اقساط وام، مبالغ قرارداد یا تامین و پرداخت وجه چک و سفته بوده‌اند. 

بخشیده شدن اقساط تسهیلات بانکی

بعلت مشکلات اقتصادی جدی بوجود آمده برای مردم و کسب‌وکارهای کوچک در اثر انتشار ویروس کرونا، خوشبختانه شورای پول و اعتبار، در مصوبه‌ی مورخ 13/12/1398 خود، سررسید اقساط وام‌های مختلفی را به تاخیر انداخت.

بموجب این مصوبه، شورای پول و اعتبار اعلام نمود اقساط تسهیلات صاحبان کسب‌وکار و نیز اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه همه‌ی اشخاص، اعم از حقیقی یا حقوقی، طی ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹، بدون احتساب هرگونه جریمه یا کارمزد به زمان انتهای اقساط آنها منتقل می شود.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  فقط اسنپ و لاغیر

چه کسانی و چه تسهیلاتی مشمول بخشودگی و تعویق اقساط تسهیلات می‌شوند؟

بر اساس مصوبه‌ی شورای پول و اعتبار مورخ 13 اسفند 1398،  اقساط تسهیلات کسب و کارهایی که مصادیق آن‌ها توسط دولت تعیین شده است و نیز اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه کلیه اشخاص، طی ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ بدون وضع هرگونه جریمه یا کارمزد به زمان انتهای اقساط آنها منتقل می شود.

در پی اعلام این مصوبه، تردیدهای مختلفی در ذهن مردم و روسای بانک‌ها مبنی بر اینکه آیا این فرصت، برای تمام کسب‌وکار‌ها است یا صرفاً برخی کسب‌وکارها و اینکه آیا تمام انواع وام‌ها و تسهیلات، مشمول این امتیاز هستند یا صرفا انواع خاصی از آن، و اینکه آیا مستخدمین دولت که وضع معیشت آن‌ها چندان متاثر از مشکلات نبوده است پدید آمد.

در نهایت، با استعلامات بعمل آمده از میران ارشد بانکی چنین بنظر می‌رسد که:

اولاً، در مورد وام‌های قرض‌الحسنه، تمام اشخاص، اعم از حقیقی (یعنی مردم عادی) و حقوقی (یعنی شرکت‌ها و موسسات) مشمول این مصوبه بوده و هر شخصی، اعم از اینکه شرکت و موسسه باشد یا کارمند دولت یا بیکار، می‌تواند پرداخت اقساط وام‌های قرض‌الحسنه خود را سه ماه به تاخیر بیاندازد.

ثانیاً، کسب‌وکارهایی که فهرست آن‌ها توسط کمیته منتخب دولت مشخص شده و در ادامه ذکر می‌شود، در مورد تمام انواع وام‌ها و تسهیلات بانکی دریافتی خود، می‌توانند از این امتیاز استفاده نمایند، چه این تسهیلات در قالب وام قرص‌الحسنه باشد و یا سایر انواع تسهیلات بانکی.

بنابر اعلام کمیته منتخب دولت، عناوین بخش‌ها و رسته‌های کسب و کارهایی که به طور مستقیم از بیماری کرونا دچار بیشترین آسیب شده‌اند و شامل امکان بهره مندی از تعویق پرداخت تسهیلات در اسفند ۹۸ و دو ماهه اول سال ۹۹ شده‌اند، به شرح زیر است: 

 1. مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از
  1. رستوران‌ها
  2. بوفه‌ها
  3. طباخی
  4. تالارهای پذیرایی
  5. قهوه‌خانه‌ها
  6. اغذیه فروشی ها
  7. و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت
 2.  مراکز مربوط به گردشگری شامل
  1. هتل‌
  2. هتل آپارتمان
  3. مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری
  4. مهمان‌پذیرها
  5. مهمانسراها
  6. مسافرخانه‌ها
  7. زائرسراها
  8. مراکز بوم‌گردی
  9. مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین‌راهی
  10. و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
 3.  حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از
  1. هوایی
  2. جاده‌ای
  3. ریلی
  4. دریایی
 4.  دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری
 5. تولید و توزیع پوشاک
 6. تولید و توزیع کیف و کفش
 7. مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه
 8. مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی
 9. مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی
 10. مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی
برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  مجازات شایعه پراکنی در دوران کرونا

چطور باید برای فرصت سه ماهه پرداخت اقساط تسهیلات بانکی اقدام کرد؟

بر اساس مصوبه‌ی شورای پول و اعتبار مورخ 13 اسفند 1398، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند در صورت تسلیم درخواست مشتریان مشمول، اقدام لازم را جهت تعویق سررسید اقساط تسهیلات انجام دهند.

از آنجاکه وفق این مصوبه، برای اجرایی شدن این اقدام، نیاز است تا مشتریان درخواست خود را به بانک‌ها ارائه نمایند، بانک‌ها برای ثبت اطلاعات تسهیلات بدهکاران بانکی و ثبت درخواست مشتریان برای تعویق سه ماهه اقساط تسهیلات باید ساز‌وکارهای ویژه و سامانه اینترنتی مورد نیاز را در وب‌سایت‌های خود ایجاد کنند.

بر این اساس، لازم است بانک‌ها تا انتهای اسفندماه، درخواست مشتریان خود را جهت بخشش جریمه‌های دیرکرد دریافت نمایند.

همچنین، به دلیل شیوع ویروس کرونا، با‌نک‌ها ملزم به قرار دادن لینکی در وب‌سایت خود جهت ثبت درخواست‌های مشتریان خود شده‌اند.

در هر حال، از لحاظ عملی هر کس که قسط و تسهیلاتی دارد که مشمول این مصوبه قرار می گیرد، باید درخواست خود را مبنی بر تقاضای تاخیر در پرداخت اقساط به بانک ارائه نماید.

برای ثبت این درخواست‌ها، بانک‌ها نیز باید قسمتی را در وب‌سایت خود در نظر بگیرند تا از مراجعه حضوری به شعب جلوگیری شود. 

به تمام افرادی که دارای اقساط پرداختی تسهیلات تحت شمول مصوبه، در بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی هستند پیشنهاد می‌شود تا پایان اسفندماه، ابتدا به سایت بانک خود مراجعه نموده و در صورت مشاهده‌ی لینک مرتبط، وفق دستورات ارائه شده در سایت، نسبت به ارائه‌ی درخواست خود اقدام نمایند.

در صورتی که نتوانستند در سایت بانک خود، اطلاعات مورد نیاز را بیابند، از واحد امور مشتریان بانک، به شکل تلفنی موضوع را جویا شوند.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  مطالبه مهریه؛ از ثبت دادخواست تا اجرا

در نهایت اگر هیچ راهی برای کسب اطلاع از موارد مزبور به شکل غیرحضوری وجود نداشت، به شکل حضوری به نزدیک‌ترین شعبه‌ی بانک مراجعه نموده و درخواست خود را ثبت نمایند.

درباره سعید نجات زادگان


وکیل پایه یک دادگستری، دانشجوی دکتری حقوق دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگر حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات و مدرس دانشگاه

1 نظر
 1. اون کارگر بدبختی که وام داره چکار کنه اینای که شما گفتید سرمایه داران هستند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *