وضعیت حقوق و بیمه کارگران در دوران شیوع ویروس کرونا

12 مارس 2020
627 بازدید

بعد از شیوع ویروس کرونا، صحبت های مختلفی درباره روابط کار مطرح شد. در این مطلب قصد داریم تا این موضوع را از لحاظ قانونی بررسی نماییم که ویروس کرونا چه تاثیری بر حقوق و بیمه کارگران و کارمندان بخش خصوصی دارد.


همچنین بخوانید:

1- شکایت از کارفرما

2- حقوق و مزایای مشاغل سخت و زیان آور

3- مشاوره تلفنی با وکیل


مشاوره تلفنی حقوقی

تعلیق قراردادهای کار در اثر کرونا

طبق ماده 14 و 15 قانون کار، در مواردی که به واسطه قوه قهریه و یا بروز حوادث غیر قابل پیش بینی که وقوع آن از اراده طرفین خارج است، تمام یا قسمتی از محل انجام کار مثل کارگاه، شرکت، دفتر و… تعطیل شود و انجام تعهدات کارگر یا کارفرما به صورت موقت غیر ممکن گردد، قراردادهای کار آن دسته از کارگران که تعطیل  می‌شوند به حالت تعلیق در می‌آید.

پس از رفع مانع،قرارداد تعلیق شده به حالت اول خود باز می گردد و مدت تعلیق کار، از لحاظ بازنشستگی و افزایش مزد، جزء سابقه خدمت کارگر لحاظ می گردد.

تشخیص مورد تعلیق در اثر حادثه قهریه، با وزارت کار و امور اجتماعی است.

اگرچه مواردی چون جنگ، سیل و زلزله قابلیت اطلاق حوادث قهریه را دارند، اما علیرغم تذکرات موکد سازمان بهداشت جهانی مبنی بر افزایش دورکاری و کاهش ارتباطات انسانی به منظور کاهش شیوع ویروس خطرناک کرونا، بخش نامه یا دستورالعملی مبنی بر تعطیلی کارگاه‌ها در اثر کرونا دیده نمی شود.

دورکاری به دلیل کرونا

چنانچه کارفرما پس از رفع حالت تعلیق از پذیرفتن کارگر خودداری کند، این عمل در حکم اخراج غیرقانونی کارگر خواهد بود و کارگر حق دارد ظرف مدت 30 روز جهت ثبت شکایت به اداره تشخیص اداره کار و امور اجتماعی مراجعه کند.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  بیمه بیکاری، شرایط و نحوه بهره مندی

در این صورت کارفرما مکلف است کارگر را به کار قبل وی بازگرداند و حقوق و مزد وی را از تاریخ مراجعه به کارگاه به وی پرداخت کند.

چنانچه کارگر بدون عذر موجه حداکثر 30 روز پس از رفع حالت تعلیق، آمادگی خود را جهت انجام کار به کارفرما اعلام نکند و یا پس از مراجعه و خودداری کارفرما از پذیرش وی، به هیات تشخیص مراجعه نکند، مستعفی شناخته شده و مشمول اخذ حق سنوات به ازاء هر سال، یک ماه آخرین حقوق خواهد بود.

چنانچه پس ار رفع حادثه قهریه، به سبب تغییرات ایجاد شده در کارگاه یا نوع کار، عدم  پذیرش کارفرما مستند به دلایل موجه باشد، حق سنوات کارگر به ازای سالی 45 روز آخرین حقوق وی خواهد بود.

عیدی و سنوات دوران کرونا

 برای مدت تعلیق کارفرما تعهدی برای پرداخت حقوق و مزایا و عیدی و پاداش و سنوات را ندارد، تنها پس از رفع تعلیق، مدت تعلیق جزء سنوات کارگر از لحاظ افزایش مزد و بازنشستگی محسوب خواهد شد.

تعلیق قرارداد به دلیل کرونا
تعلیق قرارداد کار به دلیل شیوع ویروس کرونا

مرخصی استعلاجی دوران کرونا

در قانون کار و تامین اجتماعی، حداکثر یا حداقلی برای مرخصی استعلاجی دیده نمی‌شود، لذا کارگران می‌توانند در صورت ابتلا به بیماری با دریافت گواهی معتبر از پزشک از مرخصی استعلاجی استفاده کنند.

این مرخصی باید با توجه به ماده ۷۴ قانون کار به تایید سازمان تامین اجتماعی برسد.

مرخصی استعلاجی کرونا
مرخصی استعلاجی دوران کرونا

بنابراین در مواردی که فرد با تشخیص پزشک، مشکوک به بیماری کرونا باشد و در قرنطینه قرار بگیرد و یا مبتلا به این بیماری شده و تحت درمان باشد حق استفاده از مرخصی استعلاجی را خواهد داشت و حقوق و مزایای این ایام توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  اخبار حوزه کار و تامین اجتماعی در دوران کرونا

لازم به ذکر است مرخصی استعلاجی با مرخصی استحقاقی سالیانه کارگران دو مساله کاملا مجزاست و استفاده از مرخصی استعلاجی،به هیچ وجه از مرخصی استحقاقی کارگر نمی کاهد.

بیمه بیکاری دوران کرونا

اگر به دلیل شیوع بیماری کرونا کارگاه تعطیل شود کارگران با توجه به ماده ۱۵ قانون کار و تبصره ۲ ماده ۲ قانون بیمه بیکاری مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند بود.

بیکار به شخص یا اشخاصی اطلاق می‌گردد که بدون میل و اراده خود از کار بیکار شده و آماده کار باشند.

همچنین بیکاری در نتیجه بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه مثل سیل، زلزله و آتش سوزی، نیز مشمول این تعریف می‌گردد.

بنابراین فردی که به دلیل شیوع بیماری کرونا کار خود را به صورت موقت یا دائم از دست می‌دهد بیکار محسوب شده و می تواند تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گیرد.

لازم به ذکر است برای دریافت بیمه بیکاری در قرارداد کار چه دائم و چه موقت در صورتی که بیکاری کارگر ناشی از بروز حوادث قهریه باشد، بدون داشتن سابقه حق بیمه 6 ماه، می‌تواند از بیمه بیکاری استفاده نمایند.

مشاوره تلفنی با وکیل

لیست وکلای متخصص  پرسش عمومی رایگان 

درباره نگار پایدار


کارشناس ارشد حقوق دانشگاه شهیدبهشتی تهران_دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران،پژوهشگر در حوزه دعاوی حقوق اداری،دعاوی کارگر و کارفرما و دعاوی ثبتی،فعال حقوق بشر

1 نظر
  1. سلام وقت بخیر چرا درست سایتی برای ثیت شکایت در این مدت که نمیشه مراجعه حضوری داشت نیست ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *