اخبار حوزه کار و تامین اجتماعی در دوران کرونا

14 مارس 2020
246 بازدید

در این صفحه خبرهای مربوط به حوزه کار در زمان شیوع ویروس کرونا را منتشر خواهیم نمود. این صفحه با توجه به خبرها و اطلاعیه های جدید به‌روزرسانی خواهد شد.

همچنین بخوانید:

1- وضعیت حقوق و بیمه کارگران در دوران شیوع ویروس کرونا

2- چگونه از کارفرما بابت بیمه و حقوق شکایت کنم؟

3- آنچه که باید درباره اخراج غیرقانونی کارمند بدانید


رسیدگی و دریافت مقرری بیمه بیکاری به چه نحو خواهد بود؟

حضور و غیاب اثر انگشتی مقرری بگیران بیمه بیکاری که توسط کاریابی‌ها و ادارات اجرایی صورت می‌گیرد متوقف شده است و تا پایان سال به صورت سنتی (امضا) انجام می‌شود. همچنین بازه زمانی این نوع کنترل از یک هفته به دو هفته افزایش داده شده است.

لغو تشکلات کارگری و کارفرمایی

کلیه جلسات مجامع اعم از تشکل‌های کارگری و کارفرمایی تا پایان فروردین متوقف شده است.

لغو جلسات سازش،هیئت های تشخیص و حل اختلاف

 تشکیل جلسات رسیدگی هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف از روز شنبه مورخ ۱۰/۱۲/۹۸ به مدت یک هفته متوقف شد که به دلیل استمرار و شیوع ویروس کرونا این توقف تا پایان فروردین ماه سال جدید ادامه خواهد داشت.

بنابر آخرین آمار برگزاری ۳۵۰ جلسه رسیدگی در  هیات های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، لغو شده است.

لذا زمان برگزاری جلسات هیئت های تشخیص و هیات های حل اختلاف به بعد از کنترل بیماری کرونا موکول و رسیدگی به صورت فوق‌العاده انجام خواهد شد.

تمهیدات بهداشتی ویژه برای بازرسان کار و کارگران کارگاهها

در راستای تامین وسایل حفاظت فردی مناسب برای بازرسان کار استان‌ها و تشدید نظارت بر کارگاه‌های کشور، ترتیبی اتخاذ شد.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  وضعیت حقوق و بیمه کارگران در دوران شیوع ویروس کرونا

استفاده از وسایل حفاظت فردی از قبیل دستکش، ماسک، مواد ضدعفونی کننده مورد نیاز کارگران و همچنین ضرورت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به کارفرمایان ابلاغ شد.

در صورت اشاعه ویروس مذکور در سطح استانها و لزوم کاهش ساعات کار کارگران در محیط کار و یا احساس ضرورت تغییر در زمان شیفت کاری آنان به عنوان اقدام پیشگیرانه و کاهش مواجهه کارگران، با هماهنگی کمیسیون کارگری و شورای تامین استان موضوع را بررسی، و در مرحله اول با توافق کارگر و کارفرما و در مرحله بعد با تصویب شورای تامین استان اقدامات لازم بعمل می آید.

طبق آخرین اخبار انجام کلیه بازرسی‌های مربوط به احراز اشتغال بیمه شدگان در کارگاه‌های مشمول بنا به مصالح عمومی فعلا متوقف شده است.

لغو کلاس‌های آموزشی عمومی و تخصصی کارگران

برابر اخذ مجوز صادره از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی کلاس های آموزشی عمومی و تخصصی ایمنی و همچنین دوره های آموزشی قوانین کار تا پایان فروردین ماه سال آینده تعطیل است.

تمام رویدادهای ورزشی و فعالیت مجموعه های ورزش کارگری، برگزاری هر نوع نشست کارگری و کارفرمایی، جلسات و مجامع تعاونی‌ها نیز لغو شده است.

نحوه تمدید دفترچه های بیمه تامین اجتماعی

تمام دفترچه های بیمه تامین اجتماعی که اعتبار آنها به پایان رسیده، تا پایان فروردین ماه سال آینده دارای اعتبار است و نیازی برای مراجعه به شعبه های تامین اجتماعی برای تمدید نیست.

ارائه خدمات لازم به بازنشستگان در دوران شیوع کرونا

خانه های امید صندوق بازنشستگی کشوری با تشخیص ضرورت و نظارت ستاد ملی کرونا‌ و مباشرت حوزه بهداشت و درمان در شهرهای درگیر کرونا به ارائه خدمات پزشکی به بازنشستگان خواهند پرداخت،تا از سلامت جامعه گرانقدر بازنشستگان کشور اطمینان حاصل شود.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  مشاغل سخت و زیان آور

بر این اساس، بازنشستگانی که به طور قطعی به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، می‌توانند ضمن تماس با شماره 91324645 (021) شامل 20 خط، و اعلام بیماری خود، این صندوق را برای برنامه ریزی اقدامات بعدی به منظور کاستن از دامنه مشکلات ناشی از ابتلا به بیماری کرونا یاری دهند.

پس از تماس بازنشستگان کشوری با تلفن یاد شده و اعلام بیماری و مشکلات مرتبط با کرونا به کارشناسان صندوق بازنشستگی کشوری، مشخصات، تلفن و نشانی آن‌ها ثبت شده و برای برنامه ریزی های آتی به منظور کاهش آثار و تبعات بیماری کرونا در بازنشستگان تحت پوشش استفاده خواهد شد.

مشاوره تلفنی تخصصی با وکیل استارتاپی

لیست وکلای متخصص  پرسش عمومی رایگان 

درباره نگار پایدار


کارشناس ارشد حقوق دانشگاه شهیدبهشتی تهران_دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران،پژوهشگر در حوزه دعاوی حقوق اداری،دعاوی کارگر و کارفرما و دعاوی ثبتی،فعال حقوق بشر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *