10 موضوع حقوقی که وکیل استارتاپ در آن به شما کمک می‌کند

25 فوریه 2018
560 بازدید

بهتر است از یک وکیل استارتاپ مشاوره بگیرم؟

خیلی از افرادی که به تازه‌گی یک استارتاپ راه اندازی کرده‌اند با یک سوال اساسی در مورد موضوعات حقوقی کسب و کار خود رو‌ به رو هستند و آن لزوم داشتن وکیل در مراحلل مختلف کار می‌باشد. البته این نکته از هیچ‌کس پوشیده نیست که حضور فردی که به تمامی جنبه‌های حقوقی کسب‌و‌کار به خصوص استارتاپ آشنایی دارد، تسریع بیشتری در روند انجام فرآیندهای حقوقی خواهد داشت. علاوه بر این افراد را از مشکلات حقوقی استارتاپ‌ در آینده مصون می‌دارد. در این مطلب مختصرا 10 موردی که یک وکیل استارتاپ می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند می‌پردازیم.

شما از یک وکیل استارتاپ چه انتظاراتی دارید و می‌خواهید کدامیک از انتظارات شما را پاسخگو باشد؟

در اینجا راه‌هایی که یک وکیل خوب استارتاپ می‌تواند به شما کمک کند را ارائه می‌کنیم:

  1. شما را در استارت‌آپِ کسب‌وکارتان حمایت می‌کند (به‌عنوان‌مثال توافق‌نامه‌ی هم بنیانگذاران یا شرکتنامه و سایر اسناد قانونی تان را بازبینی و اصلاح می‌کند).
  2. اجاره نامه ها را بررسی می‌کند.
  3. مقررات استفاده از زمین، مقررات منطقه‌ای و مدارک خصوصی آپارتمان یا خانه‌ای که در آن کسب‌و‌کار انجام می شود را ارزیابی می‌کند.
  4. قرارداد استخدام نیرو و شروط مهم مربوط به فسخ قرارداد کارمندان را بررسی می‌کند.
  5. به‌خوبی شما را به سازمان‌های دولتی جهت کسب مجوز معرفی کرده و شما را از دردسرهای کاغذبازی‌های اداری حفظ می‌کند.
  6. به شما در مسائل مربوط به اموال فکری مانند ثبت اختراع، کپی رایت، علائم تجاری، اسرار تجارتی و اسامی تجاری کمک می کند.
  7. وقتی احتیاج به طرح دعوی در دادگاه یا داوری دارید و مسائل حقوقی، حساس یا بطور خاصی پیچیده شده‌ است، آن‌جا نیز یا شما را راهنمایی کرده و یا بجای شما افسار امور را در دست می‌گیرد.
  8. مدارک مربوط به فروش کسب‌و‌کار یا مستغلات مربوط به کسب‌و‌کار را بازبینی یا پیش‌نویس می‌کند.
  9. مدارک مربوط به آینده‌ی املاک و مستغلات را چک یا پیش‌نویس می‌کند- مانند: وصیت‌‌نامه‌ها، امانت نامه ها و وکالت‌نامه‌ها.
  10. در مورد پیشنهادات واگذاری سهام شرکت مشورت ارائه می کند.
برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  ویژگی وکیل خوب | چطور بهترین وکیل را انتخاب کنیم؟

البته گاها افراد تمایل دارند تا از قراردادهای حقوقی آماده در بسیاری از این موارد استفاده کنند، که توصیه می‌کنیم برای مطالعه در این خصوص به مقاله ” وکیل استارتاپ یا نمونه قرارداد آماده ” مراجعه کنید.

منبع: Legal Guide for Starting & Running a Small Business

 


 

این مطلب چطور بود؟

درباره تحریریه دادپرداز


این مقاله توسط تیم حقوقی دادپرداز تهیه شده است. سامانه حقوقی دادپرداز یک سامانه‌ی اینترنتی برای مشاوره حقوقی تخصصی و استخدام آنلاین بهترین وکلای کشور است. دادپرداز بر قراردادهای وکیل و موکل نظارت نموده و کیفیت خدمات با ابزارهای نرم‌افزاری تنظیم و تضمین می شود. شما می‌توانید پاسخ سوالات حقوقی خود را به رایگان از وکلای دادپرداز بگیرید. بعلاوه، می‌توانید درخواست وکیل در دادپرداز ثبت کنید تا از بهترین وکلای کشور پیشنهاد همکاری بگیرید. پشتیبانان دادپرداز تا پایان همکاری شما با وکیل در کنار شما هستند تا تجربه‌ی همکاری شما با وکلا، شیرین‌تر،مطمئن‌تر و آسان‌تر رقم بخورد.