حضانت فرزند : راهنمای جامع حضانت فرزند بعد از طلاق

دسته بندی:
08 مارس 2019
4342 بازدید

حضانت فرزند بعد از طلاق از جمله خواسته‌های زوجینی است که قصد جدایی از هم را دارند. اگرچه زن و شوهر پیش و پس از طلاق دچار مشکلات روانی و عاطفی متعددی می‌شوند که صدمات مهمی را به آن‌ها وارد می‌کند، اما نباید از کودکان طلاق که هیچ نقشی در این مشکلات نداشته‌اند غافل شد.

آنچه در این مطلب درباره حضانت فرزند خواهید خواند:

 1.  حضانت به چه معناست
 2. وضعیت حضانت دختر بعد از طلاق والدین
 3. وضعیت حضانت پسر بعد از طلاق والدین
 4. نقش مصلحت طفل در تعیین وضعیت حضانت
 5. شرط حضانت طفل در شروط ضمن عقد
 6. شرایط به عهده گرفتن حضانت فرزندان بعد از طلاق
 7. وضعیت حضانت در صورت فوت والدین
 8. ملاقات طفل با والدی که حضانت بر عهده او نیست
 9. تأمین مخارج و نفقه کودک

1- حضانت به چه معناست؟

ابتدا باید توجه کرد که مفهوم حضانت با ولایت اشتباه گرفته نشود.

ولایت اداره امور طفل است که بر عهده پدر و پدربزرگ است و پس از فوت آن‌ها به فردی سپرده می‌شود که آن‌ها پیش از فوت معین کرده‌اند. بر مبنای همین اشتباه این تصور غلط پدید می‌آید که حضانت طفل در نبود پدر با پدربزرگ است. این مسئله مطلقاً صحیح نیست.

حضانت به معنای نگهداری و مراقبت جسمی، روحی، مادی و معنوی اطفال و تعلیم و‌ تربیت آن‌ها است. حضانت علاوه بر اینکه حق والدین است، تکلیف آن‌ها هم به شمار می‌رود. به این معنا که اگر حضانت طفل به یکی از والدین سپرده شود نمی‌تواند از آن صرف نظر کند و ملزم به نگهداری از طفل است.

2- وضعیت حضانت دختر بعد از طلاق

پس از جدایی والدین و قبل از رسیدن دختر به 9 سال (سن بلوغ) وضعیت حضانت را قانون مشخص می‌کند.

 مطابق قانون تا زمان رسیدن کودک به 7 سالگی اولویت حضانت فرزند بعد از طلاق با مادر است. یعنی اگر مانعی وجود نداشته باشد، دادگاه خانواده کودک را برای نگهداری به مادر می‌دهد.

 پس از 7 سالگی، پدر مسئول نگهداری از دختر می‌شود. این مسئله مطلق نیست و شرط استثنای آن مصلحت طفل است. زمانی که دختر به سن بلوغ برسد، حضانت او دیگر توسط قانون و دادگاه مشخص نمی‌شود و این خود دختر است که انتخاب می‌کند با کدام یک از والدین زندگی کند.

سوال: تاریخ تولد فرزندم ۱۳۹۲/۴/۱۵ می‌باشد و حضانت تا هفت سالگی با بنده است منظور از هفت سالگی، رسیدن به هفت سالگی است یا باید هفت سال پر شود. تا چه تاریخی حضانت بچه با من است و نیازی به مراجعه مجدد به دادگاه ندارم؟

پاسخ نگار پایدار اردکانی [ کارشناس ارشد حقوق ] به این سوال حقوقی:

با توجه به تفاسیر فقهی و قضایی ماده 1169 قانون مدنی، مراد رسیدن به سن 7 سالگی است نه اتمام آن. بنابراین 7سال و یک روز، مبدا شروع حضانت توسط پدر است. همچنین نیازی به مراجعه شما به دادگاه نمی باشد و اقدام در این زمینه بر عهده پدر است.

پاسخ  میثا کامیاب [ وکیل پایه یک دادگستری ] به این سوال حقوقی:

ملاک رسیدن به سن هفت سالگی است. پس از رسیدن به سن بلوغ (نه سال برای دختر و پانزده سال برای پسر) نیز دادگاه حضانت را به پدر یا مادری می‌سپارد که فرزند انتخاب می کند.

3- وضعیت حضانت پسر بعد از طلاق

مطابق قانون سن بلوغ در پسرها 15 سالگی می باشد و وضعیت حضانت را قبل از رسیدن پسر به سن بلوغ را قانون مشخص می‌کند.

 مطابق قانون تا زمان رسیدن کودک به 7 سالگی اولویت حضانت فرزند بعد از طلاق با مادر است. یعنی اگر مانعی وجود نداشته باشد، دادگاه خانواده کودک را برای نگهداری به مادر می‌دهد.

 پس از رسیدن فرزند پسر به 7 سالگی، پدر مسئول نگهداری از او می‌شود. این مسئله مطلق نیست و شرط استثنای آن مصلحت طفل است. زمانی که پسر به سن بلوغ برسد، حضانت او دیگر توسط قانون و دادگاه مشخص نمی‌شود و این خود پسر است که انتخاب می‌کند با کدام یک از والدین زندگی کند.

سوال: در چه صورتی مادر می‌تواند حضانت فرزند 6 ساله خود را بعد از سپردن حضانت به پدر دوباره بگیرد؟

خانم  نگار پایدار اردکانی [ کارشناس ارشد حقوق ] در بخش پرسش و پاسخ حقوقی به این سوال این گونه جواب داده‌اند:

به موجب ماده 1169 قانون مدنی ، الویت حضانت تا سن 7 سالگی با مادر می باشد و پس از احراز صلاحیت توسط دادگاه، حق و تکلیف پدر است.

البته در مواردی پدر و مادر می‌توانند به نفع یکدیگر از حق حضانت خود صرف‌نظر کنند. بنابراین قراردادهای بین والدین در مورد حق حضانت در صورتی که بر خلاف مصلحت طفل نباشد، معتبر و لازم‌الاجرا است.

لذا برای ابقای حضانت خویش در یک سال باقی مانده باید مدارک و شواهدی مستدل مبنی بر عدم صلاحیت پدر به دادگاه خانواده ارائه نمایید تا تصمیم مقتضی اتخاذ گردد.در هر حال تصمیم دادگاه مبتنی بر صلاح و غبطه فرزند خواهد بود.

سوال: من تصمیم دارم از زنم جدا شوم پسری 5 ساله دارم

 1. تو چه شرایطی می‌توانم حضانت پسرم را خودم بگیرم؟
 2. اگه حضانت پسرم را دادگاه به زنم بدهد بعد از 7 سالگی هم می‌تواند با بهانه‌ها باز هم بگیرد؟
 3. اگه زن تو مدتی که حضانت بچه را دارد ازدواج کند آیا حضانت از ایشان سلب می‌شود؟
 4. در کل چکار کنم تا حضانت پسرم را خودم بگیرم قابل ذکر هست هیچ مدرک محکمه پسندی اعم از اخلاقی یا منکراتی در مورد زنم ندارم.

پاسخ فاطمه قلاوند در پاسخ به این سوال حقوقی :

مطابق اصلاحیه ماده 1169 قانون مدنی حضانت (به معنای نگهداری و پرورش مادی و معنوی نه سایر امور طفل مثل امور حقوقی او) فرزند چه پسر و دختر بعد از جدایی پدر و مادر تا سن هفت سالگی با مادر اوست.

بعد از این سن هم به پدر واگذار شده البته صلاحدید دادگاه با رعایت مصلحت طفل شرط لازم می‌باشد ولی ممکن است دادگاه بعد از آن هم فرزند را به پدر واگذار نکنند.

یعنی مادر از بدو تولد تا ۷ سالگی از پسر نگهداری می‌کند و از ۷ سال تا ۱۵ سالگی پدر می‌تواند در صورت موافقت و صلاحدید دادگاه چنانچه مصلحت طفل ایجاب کند حضانت او را برعهده گیرد.
اما سپردن حضانت به مادر مطلق و بدون استثنا نیست چرا که در صورت حدوث جنون یا ازدواج مادر این حضانت مطابق قانون ساقط خواهد شد یعنی پدر می‌تواند حضانت را از مادر پس بگیرد و ازدواج مجدد برای او به معنای تحویل فرزند به پدر است.

4- نقش مصلحت طفل در تعیین وضعیت حضانت

سوال: من یک دختر ۳ ساله دارم که تا ۷ سالگی حضانتش با من هست. خیلی نگرانم بعد این هفت سال این جوری که شنیدم می گویند اگر فرزندت نخواهد برود پیش پدرش به اجبار نمی‌توانند او را ببرند، می‌خواستم بدانم این حرف درست هست؟

پاسخ سعید نجات زادگان [ وکیل پایه یک دادگستری ] در رابطه به این سوال بخش پرسش و پاسخ حقوقی:

مطابق قانون جدید حمایت خانواده، اگر پس از رسیدن کودک به 7 سالگی اختلافی در مورد حضانت وجود داشته باشد، دادگاه باید در مورد حضانت او با در نظر گرفتن مصلحت طفل تصمیم بگیرد. این مسئله به این معنی است که دادگاه خانواده باید با توجه به وضعیت کودک، وضعیت والدین او و وضعیت زندگی آن‌ها، مناسب‌ترین شرایط را برای زندگی کودک انتخاب کند.

بنابراین سپردن حضانت فرزندان بعد از طلاق به پدر پس از 7 سالگی مطلق نیست و در هر صورت مصلحت او مهم‌ترین مسئله است. اهمیت مصلحت کودک به حدی است که حتی اگر والدین توافقی در مورد نگهداری طفل داشته باشند و دادگاه خانواده آن را بر خلاف مصلحت او تشخیص دهد، می‌تواند حکمی به غیر از آن‌چه والدین توافق کرده‌اند بدهد.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  حضانت فرزندان در قانون جدید حمایت خانواده

سوالحضانت پسر یازده ساله‌ام چهار سال پیش زمان صدور حکم طلاق به پدرش داده شده، ولی طی این چهار سال با من زندگی کرده طبق خواسته فرزندم، می‌خواهم راجع به حکم رشد پسر اطلاعات بدهید که می‌توانم حکم رشد برای حضانتش بگیرم ؟

پاسخ نگار پایدار اردکانی [کارشناس ارشد حقوق] در رابطه به این سوال بخش پرسش و پاسخ حقوقی :

نظر به ماده 1169 قانون مدنی، حضانت فرزند تا سن 7 سالگی با مادر بوده و پس از آن حق و تکلیف پدر می باشد. لذا اخذ حکم رشد از دادگاه، تاثیری در تغییر قانونی حضانت از فرزند ندارد.

دختر پس از نه سالگی و پسر پس از 15سالگی از سن حضانت خارج شده و به خواسته و صلاحدید خود انتخاب می کند با کدام یک از والدین زندگی کند.در صورت حدوث اختلاف در حضانت از فرزند پس از سن هفت سالگی،حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد.

5- شرط حضانت طفل در شروط ضمن عقد

سند نکاحیه یا همان عقدنامه های دفاتر ازدواج و طلاق، تکلیف بسیاری از مسائل مالی و غیرمالی بین زوجین را مشخص می‌کنند.

با این حال، عقدنامه های مزبور فضایی را در اختیار طرفین قرار می‌دهد که بتوانند شروط دیگری را نیز در آن گنجانده و تکلیف برخی امور مهم دیگر را از همان ابتدا مشخص کنند.

بر همین مبنا، اگر زوجین در سند نکاحیه وضعیت خاصی در مورد حضانت فرزند بعد از طلاق به عنوان شرط مطرح ضمن عقد مطرح کرده باشند، نیازی به تبعیت از قانون نیست و وضعیت نگهداری کودک بر مبنای شرط ضمن عقد تعیین می شود.

شرط حضانت فرزند در قباله ازدواج

6- شرایط به عهده گرفتن حضانت فرزندان بعد از طلاق

شرایطی که قانون مدنی برای نگهداری طفل عنوان می کند:

 1. توانایی عملی
 2. شایستگی اخلاقی
 3. عقل
 4. اسلام
 5. عدم ازدواج مادر با شخص دیگر

 علاوه بر این موارد، اگر زندگی با یکی از والدین، کودک را در خطر جسمی یا روحی قرار دهد مانند اینکه یکی از والدین بیماری خطرناک واگیردار داشته باشد، نمی‌تواند از کودک نگهداری کند.

اگر مادر مجدداً ازدواج کند، در صورتی که پدر فوت کرده باشد حق حضانت فرزند بعد از طلاق از او سلب نمی‌شود و کودک همچنان تحت نگهداری او باقی می‌ماند.

موارد زیر می‌تواند از جمله شرایطی باشد که دادگاه حق حضانت را از یکی از والدین سلب کند:

 1. اعتیاد زیان‌آور به الکل، مواد مخدر، قمار
 2. اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا
 3. ابتلا به بیماری روانی به تشخیص پزشکی قانونی
 4. سوءاستفاده از طفل یا اجبار او به ورود به مشاغل ضداخلاقی مانند فساد، فحشا، تکدی گری، قاچاق
 5. تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

مصادیق سلب حضانت فرزند بعد از طلاق تنها به همین موارد خلاصه نمی‌شود و همانطور که گفته شد در صورت احتمال هرگونه خطر جسمی، روحی و یا تربیتی، دادگاه می‌تواند حق حضانت را از والدین سلب کند.

سوال: من پدر دختری سه ساله هستم که حضانت به من واگذار شده است و همسر سابقم با پرونده سازی و شکایت کیفری با عنوان توهین بنده را به دادگاه کشانده و دادگاه بنده را به صد هزار تومان جریمه به صندوق دولت محکوم کرده است آیا با این محکومیت حضانت از من سلب می‌شود؟

پاسخ بیتا اخوان مدرس [ وکیل پایه یک دادگستری ] در رابطه با این سوال حقوقی :

در ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی بیان شده:

«هر گاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند، اتخاذ کند».

بنابراین اگر والدین فاقد صلاحیت لازم برای نگهداری اطفال باشند، این حق توسط قانونگذار ساقط خواهد شد.

در ادامه برخی از مصادیق عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی والدین بیان شده است که بر اساس آن سلب حضانت از پدر و همچنین سلب حضانت از مادر امکان‌پذیر است :

 1. اعتیاد زیان آور به الکل ، مواد مخدر و قمار
 2. اشتهار به فساد اخلاق و فحشا
 3. ابتلای به بیماری های روانی با تشخیص پزشک قانونی
 4. سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء ، تکدی گری و قاچاق
 5. تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

و سایر مواردی از این قبیل که در صورت اثبات آن به دادگاه می توان حضانت را از پدر یا مادر سلب کرد. اما صرف فحاشی سلب حضانت نخواهد کرد.

سوال: حضانت فرزند پسر معلول را می‌توانم از پدرش بگیرم؟

ویدا نجفی [کارآموز وکالت ] در بخش پرسش و پاسخ حقوقی به این سوال اینگونه جواب داده‌اند:

حضانت کودک با پدر ایشان است اما اگر به سن ۷ سالگی نرسیده باشد می‌توانید درخواست حضانت بدهید و اگر اثبات نمایید پدر ایشان صلاحیت نگهداری از ایشان را ندارد امکان گرفتن حضانت وجود دارد .

7- وضعیت حضانت در صورت فوت والدین

در صورت فوت هریک از والدین، حضانت طفل با دیگری است. مثلاً پس از فوت پدر، حضانت کودک با مادر است.

همان‌طور که گفته شد پدربزرگ ولی طفل است و در صورت فوت پدر، حضانت طفل بر عهده او نیست. در صورتی که پدر و مادر هر دو فوت کنند، حضانت طفل بر عهده پدربزرگ پدری است. اگر پدربزرگ هم فوت کرده باشد حضانت طفل بر مبنای طبقات ارث است.

8- ملاقات طفل با والدی که حضانت بر عهده او نیست

در قانون مدنی درباره ملاقات فرزند با والدین به این صورت آمده است:

هرکدام از والدین که طفل تحت حضانت او نیست، حق ملاقات طفل خود را دارد. تعیین زمان ومکان ملاقات و سایر جزئیات مربوط به آن، در صورت اختلاف بین والدین با محکمه است.

از آن جایی که طفل باید از حضور هر دو والد بهره‌مند شود، هریک از والدین که دادگاه حضانت فرزند بعد از طلاق را به او واگذار نکرده است می‌تواند ساعاتی از هفته با فرزند خود ملاقات کند.

تعیین ساعات ملاقات در درجه اول با توافق والدین با یکدیگر انجام می‌شود. اما در صورتی که والدین در این مورد به توافق نرسند، دادگاه در این مورد تصمیم می‌گیرد.

هیچ مسئله ای، حتی فساد اخلاقی، نمی‌تواند مانع از ملاقات والدین با کودک شود، بلکه باید شرایطی تأمین گردد تا این دیدار در محیطی امن و با نظارت کافی انجام شود.

در صورتی که یکی از والدین مانع ملاقات فرزندش با دیگری شود، یا والدی که حضانت بر عهده او نیست از تحویل کودک خودداری کند، طرف دیگر می‌تواند با مراجعه به مراجع قضایی او را ملزم به تحویل طفل کند. در صورتی که ایجاد مانع برای ملاقات تکرار شود می‌تواند دلیلی برای سلب حضانت باشد.

9- تأمین مخارج و نفقه کودک

در طول زندگی مشترک، پرداخت هزینه های زندگی زن و فرزندان بر عهده مرد است. پس از جدایی نیز بدون توجه به این مسئله که حضانت فرزند بعد از طلاق با کدام یک از والدین است، پدر مسئولیت دارد نیاز های مالی او را تأمین کند.

مبلغ نفقه کودک را دادگاه خانواده بر اساس وضعیت او از نظر موقعیت اجتماعی، شرایط سنی، نیاز های روزمره و غیره تعیین می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  چگونه نفقه را مطالبه کنم؟

اگر در شروط ضمن عقد گفته شده باشد که در صورت واگذاری حضانت طفل به مادر تأمین مخارج او با مادر است، پدر موظف به پرداخت نفقه طفل نیست.

اما اگر مادر به صورت داوطلبانه مدتی هزینه های زندگی فرزندش را تأمین کند به معنای وظیفه او نسبت به این عمل نیست و هر زمان که بخواهد می‌تواند پرداخت نفقه کودک را از پدرش درخواست کند.

در صورتی که پدر فوت کرده باشد حضانت کودک با مادر است اما پدربزرگ پدری وظیفه دارد مخارج زندگی کودک را تأمین کند.

سوال: زمانی که حضانت با مادر است به غیر از نفقه‌ای که دادگاه مشخص کرده است می‌شود از پدر بابت هزینه‌های تحصیلی فرزند از پدر درخواست کرد؟

سعید نجات زادگان [ وکیل پایه یک دادگستری ] در پاسخ به سوال آقا/خانم هاشمی این گونه نوشتند:

در تعیین میزان نفقه فرزند، هزینه تحصیل هم در نظر گرفته شده و دریافت وجه جداگانه برای آن امکان‌پذیر نیست.

با وجود همه مطالب گفته شده، مهم ترین بحث در مسئله حضانت فرزندان بعد از طلاق، مصلحت و آسایش طفل است و دادگاه بیش از هرچیز این مورد را در نظر می‌گیرد بنابراین ممکن است با وجود احراز همه شرایط در یکی از والدین صرفاً به این دلیل که کودک تمایل ندارد با او زندگی کند، دادگاه حضانت فرزند بعد از طلاق را به او واگذار نکند.

9- شرایط خروج فرزند از کشور

سوال: حدود ۱۰ سال پیش حکم حضانت فرزند را از دادگاه گرفتم، مادر فرزند هم درخواست تجدید نظر نکرد. الان برای سفارت می‌خواهم مدارک ارسال کنم. مشکل اینجاست که ذیل حکم نوشته ظرف ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی است، در حالی که حکم قطعی شده است.

پاسخ میثا کامیاب [ وکیل پایه یک دادگستری ] در رابطه با این سوال بخش پرسش و پاسخ حقوقی :

با توجه به اینکه رأی دارای تاریخ است و در ترجمه رسمی نیز تاریخ قید می شود، و واضح است که بیست روز تجدیدنظر سپری شده و این جمله مشکلی را ایجاد نمی کند.

سوالات متداول درباره حضانت فرزند

حضانت دختر تا چند سالگی با مادر هست؟

همانگونه که در این مقاله هم توضیح داده شده حضانت فرزند دختر تا 7 سالگی با مادر می باشد.

آیا مادر می‌تواند بعد از 7 سالگی حضانت دخترش را داشته باشد؟

 پس از 7 سالگی، پدر مسئول نگهداری از دختر می‌شود. این مسئله مطلق نیست و شرط استثنای آن مصلحت طفل است. زمانی که دختر به سن بلوغ برسد، حضانت او دیگر توسط قانون و دادگاه مشخص نمی‌شود و این خود دختر است که انتخاب می‌کند با کدام یک از والدین زندگی کند.

حضانت فرزند در طلاق توافقی چگونه است؟

زن و شوهر می‌توانند درباره حضانت هم در هنگام طلاق، با یکدیگر توافقی کنند که خلاف متن قانون باشد، مثلا اگر مادر ازدواج هم کرد حضانت همچنان با وی باشد.

حضانت پسر بعد از طلاق چگونه است؟

حضانت فرزند پسر بعد از طلاق تا 7 سالگی با مادر و بعد از آن تا 15 سالگی پدر مسئول نگهداری از پسر می‌شود. این مسئله مطلق نیست و شرط استثنای آن مصلحت طفل است. زمانی که پسر به سن بلوغ برسد، حضانت او دیگر توسط قانون و دادگاه مشخص نمی‌شود و این خود پسر است که انتخاب می‌کند با کدام یک از والدین زندگی کند.

مبلغ نفقه فرزند بعد از طلاق در سال 98 چقدر می باشد؟

مبلغ نفقه کودک را دادگاه خانواده بر اساس وضعیت او از نظر موقعیت اجتماعی، شرایط سنی، نیاز های روزمره و غیره تعیین می‌کند که مسئولیت پرداخت آن با پدر می باشد.

این مقالات هم بخوانید:

ابلاغیه الکترونیکی چیست؟

مشاوره تلفنی تخصصی با وکیل خانواده

این مطلب چطور بود؟

درباره تحریریه دادپرداز


این مقاله توسط تیم حقوقی دادپرداز تهیه شده است. سامانه حقوقی دادپرداز یک سامانه‌ی اینترنتی برای مشاوره حقوقی تخصصی و استخدام آنلاین بهترین وکلای کشور است. دادپرداز بر قراردادهای وکیل و موکل نظارت نموده و کیفیت خدمات با ابزارهای نرم‌افزاری تنظیم و تضمین می شود. شما می‌توانید پاسخ سوالات حقوقی خود را به رایگان از وکلای دادپرداز بگیرید. بعلاوه، می‌توانید درخواست وکیل در دادپرداز ثبت کنید تا از بهترین وکلای کشور پیشنهاد همکاری بگیرید. پشتیبانان دادپرداز تا پایان همکاری شما با وکیل در کنار شما هستند تا تجربه‌ی همکاری شما با وکلا، شیرین‌تر،مطمئن‌تر و آسان‌تر رقم بخورد.

20 نظر
 1. سوالی داشتم در یک مورد اگر پدر و مادر از هم جداشده باشند و هیچ یک ان را به فرزندی قبول نکنند و پسر باسعی وتلاش خود به زندگی خود ادامه دهد و مالی (گوسفند)داشته باشد. وخود را اعدام کنند .ان مال به چه کسی خواهد رسید

  • با سلام
   فرض سوال واضح و مشخص بیان نشده است.در هر حال دو صورت متصور است.
   ۱_فوت فرزند
   ۲_فوت والدین
   در فرض اول،اموال،به وراث طبقه اول،یعنی پدر و مادر(جمعا یک سوم) می رسد و مابقی در صورت نبود وراث دیگر طبقه یک(همسر)،به پدر می رسد.
   در فرض دوم،اموال به فرزندان مطابق قاعده(پسر دو برابر دختر)می رسد.
   موفق باشید.

  • سلام. من قصد دارم از شوهرم جدا بشم. یک پسر دو ساله دارم. همه ی امور پسرم به عهده ی من هست و نمیتونم حتی چند ساعت هم پیشش نباشم. همسرم میگه اگه طلاق میخوای، بچه رو بذار برو خونه ی پدرت تا دادگاه مشخص کنه بچه باید پیش کی باشه. میخواستم بدونم توی مدتی که من برای طلاق اقدام می کنم، پسرم باید پیش کی باشه؟ و اینکه چطوری باید اقدام کنم برای طلاق و چقدر زمان میبره؟

  • سلام یه سوال داشتم زنو شوهری که در خارج از ایران ازدواج میکنن بعد یه مدت با مشگل روبه رو میشن مادر دادخواست طلاق بده قبل از اینمه حکم طلاق صادر بشه حامله باشه بدونه اطلاع از همسر خود از اون کشور بره بچرو تو ایران بدونیا بیاره پدر بچه بخواد بچرو بگیره دادگاه تو ایران چجوری میشه باید برگردن کشوری که ازدواج کردن؟یا نیشه تو ایران پیگیری کرد؟ پدرو مادر هر ۲ ایرانی

 2. سلام
  من مدتی متوجه شدم که همسرم با یک آقایی رابطه دارد و ازشون فیلم هم گرفتم چند جا از جمله لحظه ورود به خونه و تو کافی شاپ و…. نرم افزار هم رو گوشی همسرم نصب کردم و تماس های ضبط شده شون هم دارم و بعد از چند بار صحبت و مشاوره و … همسرم تهدیدم کرده که هم دوتا بچه هام میگیره ازم و هم مهریه و نفقه و …حتی تهدید کرده که نصف کارخونه م و خونه رو هم میتونه ازم بگیره و به خاک سیاه بشونه منو , البته وکیل هم گرفته و سفت و سخت دنبال پرونده سازی علیه بنده هست و امروز صبح هم واسم پیامک ابلاغیه الکترونیک اومد و رسما جنگ حقوقی بر علیه من شروع شده.
  میخواستم بدونم که من میتونم برای جلوگیری از آبروریزی درخواست طلاق توافقی بدم و در این صورت آیا حضانت بچه ها بازم به همسرم میرسه؟
  یک دختر ۵ ساله و یک پسر ۳ ساله دارم
  لطفا راهنمایی م کنید و در صورتی که امکانش هست مراحل انجام کار در صورتی که نخواهم وکیل بگیرم و خودم پیگیری کنم رو بفرمایید
  واقعا در مونده ام و حس میکنم به آخر خط رسیدم خدا خودش کمکم کنه

  پیشاپیش ممنونم که حرفام رو شنیدید و راهنمایی م میکنید

  • با سلام
   طبق ماده۱۱۶۹قانون مدنی حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر تا سن۷سالگی با مادر و پس از آن حق و تکلیف پدر است.با این حال چنانچه حضانت مادر پیش از هفت سال،موجب تضرر روحی،اخلاقی یا جسمی فرزندان گردد با اثبات آن از طریق شما و امارات موجود(فیلم،صدا و…محضر قاضی تنها در علم قاضی موثر است و سند و مدرک محسوب نمی گردد)امکان سلب حضانت از ایشان محتمل است.در باب طلاق نیز،در هر صورت حق طلاق با مرد است لیکن چنانچه طلاق به اراده شما باشد چنانچه شرط تنصیف دارایی در سند نکاحیه امضا شده باشد،مالکیت نیمی از کلیه اموالی که پس از ازدواج به دست آورده اید برای زوجه خواهد بود در غیر اینصورت خیر.پرداخت مهریه و نفقه نیز از جمله تکالیف زوج است و مفر قانونی برای آن وجود ندارد.اما چنانچه درخواست طلاق از ناحیه زوجه باشد میتوانید وقوع طلاق را منوط به بخشش کل یا جزء مهریه نمایید.برخلاف پیشنهاد شما،مطلوب است از وکلای مجرب در حوزه خانواده مدد بگیرید.
   با آرزوی شادی

 3. سلام من مادر یک دختر ۴ساله هستم با همسرم اختلاف داریم میخوایم جدا بشیم همسرم معلول از ناحیه پا هستن ،میخواستم بدونم اگه جدا بشیم میتونم بخاطر وجود معلولیت در همسرم حضانت دخترم بعد از هفت سالگی رو داشته باشم یا نه؟ممنون میشم راهنمایی کنین

  • با سلام
   عنوان”معلولیت”ذیل هیچ کدام از معیارهای سلب حضانت نمی گنجد و نمی توان با استناد به آن حضانت قانونی پدر را سلب نمود؛مگر وجود معلولیت،منتج به نتایجی نظیر عدم توانایی در نگهداری و رسیدگی به طفل،عدم تامین معاش فرزند و…گردد.
   موفق باشید.

 4. باسلام درمورد ملاقات فرزند سه روز در هفته معناش شبانه روزیس من فک میکردم ساعتیس بااین علم که وقت ملاقات نهایتاً چهار ساعت در روز باشه اجازه دادم .حال اگر بخام ساعتیش کنم میشه .یااعتراض کنم مجدد

  • با سلام
   ترتیب ملاقات،ساعات و روز آن به تشخیص دادگاه می باشد و در این رابطه،عواملی مانند سن،جنس و وابستگی فرزند به شخصی که حضانت ندارد موثر است.با این حال چنانچه تصمیم دادگاه سه روز در هفته باشد؛بر اساس صلاح و غبطه فرزند بوده و چنانچه اعتراض بجایی داشته باشید با اثبات آن به محکمه تغییر ترتیبات آن را بخواهید.
   موفق باشید.

 5. سلام من حضانت فرزندم۲ ساله را به مادرش سپردم و در توافق طلاق نفقه را تا پایان سن حضانت باید پرداخت کنم سوال من این است که تاپایان سن حضانت یعنی تا چند سالگی فرزندم ؟؟ ایا فرزندم با حکم رشد میتواند ازمن مطالبه نفقه کند ؟؟
  قرداد ما در مرداد ثبت محضری شده است و هر ساله مبلغی اضافه میشود سوال من این است که افزایش مبلغ با عید نوروز است یا یکسال از موعد قرار داد محضری بگذرد

 6. سلام من حضانت فرزندم۲ ساله را به مادرش سپردم و در توافق طلاق نفقه را تا پایان سن حضانت باید پرداخت کنم سوال من این است که تاپایان سن حضانت یعنی تا چند سالگی فرزندم ؟؟ ایا فرزندم با حکم رشد میتواند ازمن مطالبه نفقه کند ؟؟
  قرداد ما در مرداد ثبت محضری شده است و هر ساله مبلغی اضافه میشود سوال من این است که افزایش مبلغ با عید نوروز است یا یکسال از موعد قرار داد محضری بگذرد

  • با سلام
   معمولا مقصود از اتمام سن حضانت،۹سال برای دخترو۱۵سال برای پسر می باشد.لیکن در مورد شما،احتمال می رود اتمام سن حضانت برای مادر یعنی۷سالگی فرزند مدنظر باشد.در هر حال تکلیف پرداخت نفقه چه حضانت با پدر بوده و چه با مادر،تکلیف پدر است.گرفتن حکم رشد در پرداخت نفقه تاثیری ندارد و فرزندان تا زمانی که در خانه پدر بوده و منبع مالی برای گذران معیشت نداشته باشند،تحت پوشش نفقه ولی خود خواهند بود.میزان نفقه بسته به نظر دادگاه است و ابتدای هر سال برای کل آن مشخص می گردد.
   موفق باشید.

 7. سوال دیگه ای هم در خصوص بعد از طلاق داشتم؛ همسرم میگه بعد از طلاق، اجازه نداری بچه رو خونه ی پدرت ببری چون مشکل اخلاقی داره. آیا این مساله در قانون تعریفی داره؟ اگر بتونه با کلک همچین چیزی رو ثابت کنه و بخواهم خونه ی جدا بگیرم، وظیفه ی تامین مسکن با من هست؟

  • با سلام
   چنانچه بتوانند در دادگاه خانواده اثبات نمایند که حضور فرزند در منزل پدری شما منتج به آسیب جسمی یا روحی وی می گردد،دادگاه با توجه به مصلحت طفل،تصمیم می گیرد و در صورتی که مدارک کافی باشد،می تواند شما را منع کند.حضانت فرزند تا۷سالگی با مادر است اما پرداخت نفقه که از جمله آن تامین مسکن مناسب است،به عهده پدر می باشد.لکن،موضوع به سادگی گفتار نیست و تامین نفقه بصورت ماهانه در آرائ دادگاه مشاهده می شود.همه چیز به رای قاضی و دیدگاه وی بستگی دارد.

 8. من زنی هستم با سه فرزند دختر میخواهم ولایت فرزندانم را از همسرم بگیرم چه باید انجام دهم

  • با سلام
   عنوان”ولایت”مختص پدر و پس از آن جد پدری است و تا زمانی که آنان زنده هستند به هیچ عنوان ولایت به شما واگذار نمی شود.مگر پس از فوت آنان و با جمع شرایط خاص.لذا شما تا سن۷سالگی صرفا می توانید حضانت آنان را بر عهده داشته باشید.
   موفق باشید.

 9. سلام، ممنون از توضیحات خوبتون. یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید.
  اگر پدر و مادر یک دختر ۱۹ ساله طلاق بگیرن و دختر انتخاب کنه که با مادر زندگی کنه، برای تصمیمات قانونی مثل ازدواج همچنان نیاز به اجازه‌ی پدر هست یا مادر جایگزین میشه برای چنین تصمیماتی؟
  و اینکه اگه نخوایم سراغ پدر بریم راهی هست که بدون اجازه‌ی اون ازدواج کرد؟
  برای خروج از کشور هم نیاز به اجازه ی والدین هست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *